Î n anii ’70 – ’80, funcționa la Lupeni unicul club de operatori
cinematografici (…) din județul Hunedoara. Existau o serie de entuziaști din Lupeni – A. Duban, M. Veres, A. Trifoi, A. Solomon, i. I. Szedlak, N. Manolescu, E. Biro, M. Bencze etc. – cu o mare pasiune pentru a imortaliza imagini din Valea Jiului. Filmările se făceau pe peliculă de 16 mm, evident, în varianta alb-negru.
Iată că recent, pe platforma Facebook, prin îngrijirea lui Gheorghe Tarașof,
materiale din acele timpuri, aflate la Muzeul Cineastului Amator, au fost difuzate o serie de filmulețe, cu tentă economică, socială, civică, dar și sportivă evocând viața de atunci. Chiar daca de o calitate sub standardele actuale, filmele – scurt – metraj – postate au stârnit interesul multora dintre cei ce folosesc respectiva aplicația.
Una dintre apariții a fost difuzarea unui material sportiv, respectiv un meci de fotbal Jiul – Steaua, undeva la finele anilor ’80.
Vizionând cu multă atenție cele aproape zece minute de peliculă, am reușit să deslușesc momentul respectiv – , evident
consultând și propria arhivă – , oferind acum explicația exactă, în cele ce urmează.

JIUL – STEAUA, MULȚESCU, LĂCĂTUȘ, HAGI, PORUMBOIU ȘI 20.000 DE SPECTATORI!
În rezumatul realizat de Amafilm Lupeni, am identificat meciul Jiul – Steaua 2 – 2 din 12 aprilie 1987. Au fost 20.000 de
spectatori, cronica din GSP fiind semnată de Stelian Trandafirescu.
Evoluția scorului: 1 – 0 (Mulțescu), 1 – 1 (Pițurcă), 1 – 2 (Hagi), 2 – 2 (Ben. Popescu). Meciul a fost arbitrat de Adrian Porumboiu din Vaslui.
Au jucat echipele:
JIUL PETROȘANI (antr. Gigi Mulțescu): Bojtor – Dianu, Fl. Neagu, V. Popa, Ben. Popescu – M. Cristea, Mulțescu, D. Timofte (minutul 68 Dosan) – Băluță, Vancea, Henzel (minutul 56 Stana).
STEAUA BUCUREȘTI (antr. Anghel Iordănescu): Stângaciu – Iovan, Bumbescu, Belodedici, Weissenbacher – T. Stoica, Bölöni, Balint (minutul 88 Majearu) – Lăcătuș, Pițurcă, Hagi.
În fotografie, autorul Pastilei de Sport alături de Marius Lăcătuș, înaintea partidei și facsimilul cu cronica meciului din 12 aprilie 1987.
Facsimil cu cronica meciului, din ziarul „Sportul”