25 mai 1975. Exact în urmă cu 46 de ani.
Era într-o miercuri, cu puțin după ora 15.00.
Atunci istoria a luat un alt curs în fotbalul petroșenean.

SFÂRȘIT DE EPOCĂ
Ziua de 25 mai a fost ziua desfăşurării etapei a 30-a a, Divizia „A”, ediţia 1974-1975. Jiul, aflată după 29 de şi etape era aproape de zona nisipurilor mişcătoare spre Divizia „B” , a avut un meci cu o contracandidată la retrogradare, cu Politehnica Iaşi. Pe un timp frumos, peste 6.000 de spectatori au venit cu speranţe pentru un joc care urma să fie arbitrat de bucureşteanul Gheorghe Limona, aflat la meciul cu numărul 1.100! Jiul a intrat în teren cu o formulă de echipă care a început vijelios, cu două mari ocazii ale lui Stocker (min. 3) şi Rozsnyai (min. 9).

FILMUL UNEI TRAGEDII…
În minutul 14 însă, tribuna I a luat foc instantaneu, moment în care arbitrul Limona a întrerupt jocul, părăsind terenul, împreună cu jucătorii. La fel, spectatorii au părăsit în ordine zona de incendiu, ba mai mult, au încercat să salveze materiale aflate în magaziile şi cabinele jucătorilor de sub tribună. În aproximativ 30 de minute, vechea tribună construită în 1924 a fost mistuită de flăcări, intervenţia pompierilor nefiind decât degajarea zonei de resturile rămase din incendiu.
În cursul nopţii, cu ajutorul unor grupuri de mineri de la Lonea şi Petrila, sa trecut la dezafectarea tribunei arse, creându-se condiţii pentru desfăşurarea partidei chiar a doua zi, evident cu aprobarea conducătorilor Federaţiei.
Partida a continuat luni, 26 mai de la orele 14:00, conform regulamentului, din minutul 14. Surprinzător, oaspeţii au marcat după trei minute (şut violent Romilă II de la 18 metri), consemnând înfrângerea unei echipe care nu-şi revenise, probabil, din şocul incendiului din ziua anterioară. Dar au fost şi alte supoziţii, nedemontrate însă… niciodată.