> Invincibila C.S.M Deva nu a putut trece de Jiul la Petroșani, mulțumindu-se cu un 0-0 la Petroșani, în ciuda unei dominări clare.
> Gilortul Tg. Cărbunești i-a spulberat la Craiova pe „mititeii” de la F.C.U II Craiova, cu un clar 4-1.
> A.C.S.O Filiași, aproape de o mare surpriză la Lupac, după ce a fost condusă cu 1-0, a egalat după numai șapte minute.
> C.S.O Turceni, 0-1 acasă cu C.S.C Ghiroda, rămâne „ruda săracă” a Seriei a 7-a.
> C.S.U II Craiova a condus cu 2-0 la Viitorul Șimian, la pauză, dar în final, s-au mulțumit cu un 2-2.

Semne bune
După scorurile neconcludente din meciurile amicale, cu mulți plecați, mulți veniți, suporterii Jiului nu și-au făcut prea mari speranțe pentru confruntarea cu liderul, pe care nu-l mai învinsese în ultimele trei partide. De altfel, cu cinci noutăți în echipa de start (Pocioian, Pătlăgică, Batchabi, pencea, Lupuleț), echipa lui Boroncoi începe timid, oaspeții atacă „în haită”, având o mare ocazie în minutul 24 prin Ciubăncan.
În replică, Jiul schimbă viteza, având la rândul său o ocazie prin Geangălă, în minutul 29.
Între aceste intervale și în repriza secundă, portarul de 20 de ani (îi va împlini pe 20 aprilie) Mario Popescu, revenit după o accidentare, între buturile Jiului, are 4-5 intervenții salvatoare, mai ales în ultimul sfert de oră, când Deva exercită un asediu total la
poarta petroșenenilor.
Poate de aceea poate fi numit MVP-ul meciului, alături de el, Remus Sandu, June sau Batchabi fiind remarcații meciului.

„Sunt mulțumit de implicare”
Antrenorul Flavius Boroncoi a declarat la finalul partidei: „Am avut emoții, dar sunt mulțumit de implicarea băieților. Au abordat jocul cu mult aplomb, am mai avut momente în care am dominat, să nu uităm totuși că am întâlnit liderul la zi. Cred că suntem pe un drum bun, vom ataca play-out-ul, cu un moral bun”.
Jiul mai are două jocuri în campionatul regular, la C.S.C Ghiroda și acasă cu C.S.U II Craiova, aflându-se acum la opt puncte în spatele locului 4 pentru play-off.

Jiul Petroșani-C.S.M Deva 0-0
Jiul Petroșani (antrenor Flavius Boroncoi):
M. Popescu, R. Sandu, June (minutul 59 Gașpar), Pocioian, Pătlăgică, Batchabi, Ciubotariu (minutul 70 Covaci), Geangălă, Stancu, Pencea, Lupuleț.
C.S.M Deva (antrenor Marius Sârbu):
Avram, Bărăitaru, Buzan, Ciubăncan, Modan (minutul 80 Munteanu), Sabău, Velcotă (minutul 70 Bedea), Stoi, Toma, Arnăutu (minutul 85 Popescu).
Arbitru: Alin Olaru-Râmnicu Vâlcea