Jiul nu a putut mai mult. Echipa lui Boroncoi a ținut piept o repriză, dar apoi a cedat. Rămâne doar statistica…

AURUL BRAD – JIUL PETROȘANI 2 – 0
Jiul Petroșani (antr. Florin Boroncoi):
Jișa,- Keszeg, Aerts, Matei, Torkos – Dobrean, R. Sandu, Pușcă, Cocină-Amadou, Jurcuț.
Aurul Brad (antr. Ioan Petcu): Iancău – Leucian
(minutul 75 Lup), Șoit, R. Cristian, Miclean (minutul 46 Pașca) – Tuhuț (minutul 46 Ad. Achim), Bostan, Leaha, Trășcan (minutul 85 Demian) – M. Achim (minutul 90 R. Filipaș), Tecsi.
GOLURILE
1 – 0: Achim (minutul 47); 2 – 0: Tecsi (minutul 78)

A FOST BINE, A FOST RĂU?
de Genu TUȚU
După startul luat de Jiul în actualul campionat al Seriei a 7-a a Ligii a III-a, lucrurile păreau mult mai roze. Antrenorul George Zima venise cu mult
entuziasm, crease o echipă frumoasă, apoi „lanțul de iubire” s-a rupt, tânărul antrenor plecând în iarnă de la Petroșani. Au plecat și jucători, au venit alții, plus antrenor nou, Flavius Boroncoi, lucrurile s-au legat mai greu, Jiul nereușind nicio victorie. A fost și bine și rău. Jiul a avut un trend
ascendent până la meciul din Cupa României. În anul
calendaristic 2023, Jiul nu a reușit nicio victorie. Asta face parte din partea negativă a lucrurilor. Echipa nu și-a mai găsit ritmul din toamnă, dar cum se zice, speranța moare ultima. Acum, s-a tras linie. Campionatul regular ne-a plasat sub „linia de demarcație”, adică în bătălia pentru evitarea retrogradării. Nu sună bine, dar asta e. Acum o luăm de la capăt. Cu speranța că vom fi cei mai buni în play-out.

LIDER NEÎNVINS
C.S.M Deva a încheiat en fanfare campionatul regular, fără nicio înfrângere, după un 1 – 1 în ultima etapă la Tg. Cărbunești, conducând cu 1 – 0 până în minutul 80.
Surprinzătoare victoria Viitorului II Tg. Jiu, 3 – 2 la Șimian, gorjenii conducând la un moment dat cu 3 – 0.
La fel, o surpriză negativă pentru gazde, în meciul Retezatul Hațeg – Progresul Ezeriș 0 – 0.

8 goluri: Stoenac – Viitorul Șimian, Tecsi – Aurul Brad
7 goluri: F. Filip – Viitorul Șimian, Jinga – Voința Lupac, Eshun – A.C.S.O Filiași