J iul Petroșani a ieșit din nou șifonată cu un 7-1 (după un 7-1 primit de la Steaua…) într-un amical sub Tâmpa, cu ocupanta locului 16 din Liga a II-a. Prin 1966, Jiul învingea cu 7-0 Steagul Roșu Brașov într-un meci oficial…

F.C.BRAȘOV – JIUL PETROȘANI 7-1 (3-0)
Jiul Petroșani (antr.Avr.Moldovan): Spânu-Stoicoiu, Oct.Ionică, Torkos, Keszeg-Oprișa, N.Ioniță, Bădărău, Chirițoiu-Cocină, Caralicea. Au mai jucat: Ad.Farcaș-Mazilu, Rovența, G.Turcu, Irimia, Adr.Marin, Lovas.
FC Brașov (antr. Călin Moldovan): Mutu (30 Gârniță) – Burlacu, Maric, Răducioiu, Voicu – Leonte, Tesija – Andronic, Negrean, Mihalcea – Roșu; Au mai jucat): Gârniță (60 L. Popescu) – Sburlea, Gherghe, Fustar, Voicu (60 Mitroi) – H. Popa, Leonte (60 Toderașcu), Drăgoi, Lascu – Azzouzi, Roșu
Au marcat: Mihalcea (29 -pen), Roşu (45, 41, 57, 73), Lascu (53), H. Popa (67) / Mazilu (90)

Jiul a primit cele 7 goluri în minutele 29, 35, 41, 53, 57, 66 și 72, Mazilu marcând golul de onoare în minutul 90.
În prima jumătate de oră echipa lui Avram Moldovan a rezistat cu brio, apoi a avut o cădere între minutele 53 și 72, când a primit patru goluri.
Iată ce a declarat la finalul partidei antrenorul secund Damian Militaru: „Cu siguranță, există o percepție greșită a oamenilor, după ce pierzi de două ori la rând cu 7-1. Avem și noi carențele noastre: lipsa de concentrare la fazele fixe (am luat trei goluri la Brașov în prima repriză), absența unor relații de joc. Dar adevărul este că e greu să vii să joci pe un teren sintetic, după ce zile la rând te antrenezi prin nămeți… Apoi să nu uităm, la Brașov am jucat cu patru jucători abia aduși în probe, Oprișa de la Gilortul Tg.Cărbunești, Narcis Ioniță de la Dacia Unirea Brăila, Chirițoiu de la F.C.Hermannstadt și Rovența de la LPS Tg.Jiu, acesta din urmă un jucător născut în 2004. Lângă el și Chirițoiu, am jucat cu foarte tinerii Mazilu, Lovas, Spânu, Irimia, Gabi Turcu sau Caralicea. Noi am început pregătirile mai târziu, în condiții de climă aspră. Nu e chiar așa ușor… În plus, sigur, de două ori 7-1 nu dă bine…scopul nostru este să formăm o echipă de viitor, să vedem la ce nivel suntem, tocmai de aceea am dorit să jucăm cu adversari puternici.
Așadar, să nu fim judecați prea aspru. Ne vom pune la punct în detaliu la următoarele amicale, în așa fel încât la reluarea campionatului să fim în cea mai bună formă”, a precizat Damian Militaru.