A început un nou sezon, al 106-lea în istoria sa, la rugby-ul de prim eșalon românesc (Divizia „B” nu mai există…), Știința Petroșani – în al 75-lea an al existenței sale – luând startul în Grupa a 2-a, echipele fiind repartizate în acest campionat în trei grupe.

Start, un fel de a spune, echipa din „Dealul Institutului” stând în prima etapă. Echipa „Florii de colț” va intra în focul luptei peste două zile, 8 aprilie de la orele 11:00, când la Petroșani va veni C.S. Năvodari.
„Va fi un campionat interesant, iată, cu toate valorile rugby-ului românesc în aceeași competiție. Știința Petroșani trebuie să-și onoreze blazonul în acest an aniversar al 75-lea, printr-o evoluție bună. Avem un lot bun, echilibrat de la care așteptăm rezultate dintre cele mai bune.
Îmi doresc să începem cu o victorie într-un meci greu cu C.S Năvodari. Așteptăm în acest debut al nostru la Petroșani să avem sprijinul
publicului, așa cum l-am simțit de multe ori în
campionatul trecut” a declarat Alexandru „Dandu” Lupu, antrenorul Științei Petroșani. Să mai precizăm că în ediția precedentă de campionat, Știința
Petroșani a ocupat locul 6 în clasamentul general (din 14 echipe), campioană fiind Știința Baia Mare. În meciul cu C.S Năvodari, în
play-out-ul competiției, Știința a învins în Dobrogea cu 13 – 8. Principalul marcator al ediției trecute a fost Andi Radu, cu 9 eseuri reușite.