L uptă „la baionetă” până la finalul campionatului între Gloria Geoagiu și Minerul Lupeni pentru titlul de campioană județeană, ambele echipe câștigând în etapa trecută cu același scor, 4 – 0.

Ele se vor întâlni în meciul direct, decisiv, în ultima etapă la Geoagiu.
Pentru a câștiga titlul de campioană, Minerul Lupeni are nevoie de victorie.
„Mergem la Geoagiu la victorie! Desigur Cupa României rămâne un obiectiv important, dar ne-am dori și titlul județean al campionatului Ligii a IV –a. Avem multe indisponibilități, dar am convingerea că cei ce vor intra în teren vor juca numai la victorie”, a precizat antrenorul lupenenilor, Dan Voicu (foto).
MINERUL LUPENI-DACIA ORĂȘTIE 4-0 (1-0)
MAI HOTĂRÂȚI DUPĂ PAUZĂ
Deși, au deschis repede scorul – minutul 4 Mândreci -, lupenenii nu și-au arătat verva de gol decât după pauză, când au punctat de trei ori, prin Gabi Rădulescu (minutul 66 și 90) și D. Belei (minutul 77). Antrenorul Lupeniului, Dan Voicu, a folosit următoarea echipă: L. Militaru (minutul 82 Al. Sandu) – H. Moldovan (minutul 86 Buțurcă), Ciocârlan (minutul 82 Ilinca), Udvar, Șilip – N. Baraghin, G. Rădulescu, A. Harangozo, Mândreci – Ov. Iepure, D. Belei.
MINERUL URICANI – ȘOIMUL BĂIȚA 6 – 2 (3-0)
2H X 3, CE FORMULĂ!
Minerul Uricani, cu antrenorul Toni Sedecaru la cârmă a fost
în mare vervă la acest meci, cu cei doi „H”, Horobeț și Hurez, fiecare
autor a câte trei goluri.
Horobeț a reușit hat-trick-ul în minutele 70, 90 și 90+4, iar Florin Hurez, în minutele 5, 10 și 24. Minerul Uricani a aliniat echipa: Ozarchevici – Anghelina (minutul 60 Romanesc), Bălănean, Marc, Macariu (minutul 75 Lera), Tocănel – Al. Roșu, Lucan (minutul 88 Costanciuc), Hurez (minutul 88 Șerban, Stelescu) – Horobeț, Chircă.
C.S.M VULCAN – INTER PETRILA
1 – 1 (0-1)
EGAL PE VALE
Ultimul derby „fratricid” al Văii Jiului a avut loc pe stadionul din Vulcan. Oaspeții au deschis scorul prin Diaconu în minutul 35, gazdele egalând prin Ov. Vamos în minutul 70
Au jucat echipele:
C.S.M Vulcan (antrenor Doru Mârșava): Prună – Boldi, Pardos, Ratz, Cr. Ban – Căpriță, Her, Krafft, Bardac – Vamos, I. Radu.
Inter Petrila (antr. Adi Câmpean): Bucșa (minutul 45 Motoca) – Sg. Badea, Ciort, Agapi, Petrariu-Tăian (minutul 85 Grecea), Al. Diacou, Horvath, Cr. Duma – Zavracu, D. Alexandru.

1.Gloria Geoagiu 4 4 0 0 11-1 36p
2.Minerul Lupeni 4 3 0 1 10-5 34p
3.Corvinul II HD 4 1 0 3 6-12 21p
4.Dacia Orăştie 4 0 0 4 3-12 21p
––––––––––––––––––––-
5.Inter Petrila 4 3 1 0 10-1 25p
6.Şoimul Băiţa 3 2 0 1 7-8 23p
7.C.S.M II Deva 3 3 0 0 12-1 22p
8.Minerul Uricani 4 2 0 2 8-9 13p
9.Victoria Călan 4 1 0 3 7-8 10p
10.C.S.M Vulcan 3 0 1 2 2-8 9p
11.Viitorul Şoimuş 3 0 0 3 1-12 4p
Etapa a 5 – a, 27-28 mai 2023