Hotărât lucru, terenul din Lunca Jiului a devenit tot mai neprietenos pentru bidivii Jiului, echipă care nu a mai câștigat la Petroșani din 3 decembrie 2022. După un „duș” călduț la Brad, 4 – 0 cu Aurul, a urmat acum o bătută rece, în fața unei echipe bine motivată, care nu s-a lăsat intimidată de istoria centenară a unui timp apus… Asta ca să ne exprimăm elegant la modul de abordare a generației Iphone… Jiul începe cu aplomb, dar ocaziile vin din partea Hațegului, min. 15, Semakula razant cu capul, min. 22, Țuligă de la 6 m pe lângă poartă, min. 23, Ssemakula cu capul din 5 m, apără Mario Popescu! Cireașa de pe tort, Torkos este eliminat la două minute după golul încasat de Jiul, Cocină (min. 33) ia bara transversală la țintă. După pauză, Jiul pare că-și revine, Ferhaoui (min. 54) având o mare ocazie, iar Bg. Matei aducând egalarea. În plin joc avântat al Jiului, hațeganii par mai lucizi în prelungiri și aruncă un nor negru asupra
gazdelor… Final iritant, cu ieșirea în decor a lui Mazilu care provoacă tribunele, managerul sportiv Marius Tuță vede și el cartonașul roșu, arbitrul Salomir scapă situația de sub control, dar una peste alta, Jiul este din nou îngenunchiat.
–––––––––––––––––––––––––––––––
JIUL – RETEZATUL HAȚEG 1-2
Jiul Petroșani (antr. Flavius Boroncoi): M. Popescu – Jurcuț, Torkos (eliminat în min. 26), B. Matei, Keszeg – D. Pușcă, R. Sandu, Ferhaoui, Covas (min. 46 D. Fage) – Cocină, Dioum (min. 46 Bădărău).
Retezatul Hațeg (antr. Ciprian Luca): Ed. Lazăr, Prem (min.82 Șchiopu), I. Lupulescu, Țuligă, Buzducea, Ssemakula, Mazilu (min. 83 N. Popescu), Al. Marcu (min. 33 R. Popa), Marinca, Arcuși (min. 55 Pițigoi), Seb. Ion.
Arbitru: Mircea Salomir, Cluj. | Spectatori: 500
GOLURILE: 0 – 1: Al. Marcu (min. 24) șut superb la vinclu din 16 m.
1 – 1: Bg. Matei – 11 m, după un fault comis de I. Lupulescu asupra lui Jurcuț.; 1 – 2: Seb. Ion (min. 90+2) cu capul din 7 m.
BRADUL ȘI HAȚEGUL, ÎN PRELUNGIRI!
|În play-off C.S.M Deva deschide scorul prin Dănăilă, dar pierde cu 2 – 1 printr-un gol primit în min. 90+1 la Șimian | După un 3 – 2 cu retrogradata Viitorul II Tg. Jiu, Progresul Ezeriș se mai agață de salvare | În play-out, Retezatul Hațeg și Aurul Brad câștigă după minutul 90 la Petroșani, respectiv Lupac și sunt aproape salvate de la emoțiile retrogradării | Viitorul II Tg. Jiu și Progresul Ezeriș par condamnate irecuperabil la retrogradare.