Abia trecuse un sfert de orã si oaspetii deschid scorul la Petrosani, 0 – 1! O echipã a Bacãului care rãmâne în 10 oameni din min. 38 – cumul de cartonase galbene – Mihãlãchioaie – dupã ce Energeticianul a egalat în min. 27, 1 – 1.
Gazdele vor intra în avantaj la pauzã, 2 – 1 dupã sutul nãprasnic a lui Vlad Rusu (foto), se va ajunge la 3 – 1, iar între min. 70 si 79 se vor mai înscrie trei goluri pentru un 4 – 3 în final. Un meci mai greu decât s-ar fi asteptat jucãtorii lui Dulca, dar o victorie care dovedeste forta echipei pe teren propriu.
ACS Energeticianul – Aerostar Bacãu 4 – 3

ACS Energeticianul antrenor Cristian Dulca:  Bg. Miron – Tomozei, Ninu, Ionitã, Dragu – R. Enache, C. Cristea, Neacsu, Cioiu – Nicoarã, Vl. Rusu.

Aerostar Bacãu antrenor Cristian Popovici: Potcoavã – Mihãlãchioaie, Al. Ichim, Mihães, Chirilescu – Al. Rosca, Adãscãlitei, Cãinan, Hurdubei – Vraciu, Buhãcianu
Arbitru: Marius Omut – Satu Mare
Spectatori: 200
Golurile:

0 – 1: Buhãcianu (min. 16) cu un sut de la 11 – 12m.

Chindia pierde sefia
Echipa fostului antrenor jiulist Ionut Popa, UTA a câstigat cu mari emotii jocul cu Ripensia Timisoara prin gol marcat în min. 80.
Luceafãrul Oradea si-a revenit dupã esecul usturãtor din prima etapã, la Petrosani, câstigând cu 4 – 2 dupã ce în min. 64 era condusã cu 2 – 1 de ACS Poli Timisoara.
Pandurii Tg. Jiu – CS Mioveni 2 – 0, cu un gol spectaculos marcat în min. 87 de G. Tudorache.
CS Balotesti obtine un chinuit 1 – 1 acasã cu Daco Bucuresti egalând în min. 89 prin V. Mihai.
Marea favoritã la promovare U Cluj a fost învinsã cu 1 – 0, gol Velici, min. 5 – de ASU Poli Timisoara.
Chindia Târgoviste a fãcut doar un egal pe teren propriu, 1 – 1 cu FC Arges Pitesti, „încetinindu-si” drumul spre promovare.