Adelin Petrișor, din linia I, la Petroșani, cu Ilie Pintea

att.Jru2m0aj1ZIR2LgJAmEfSIPjNqRv4TAkh5r-f4s_1Ik

Unul dintre cei mai titrați jurnaliști de război, Adelin Petrișor a revenit în Valea Jiului, după 3 decenii. Și nu ca să transmită vreun breaking news, ci alături de corespondentul de război Ilie Pintea, într-o întâlnire în care a vorbit publicului despre războaie, zone de conflict, Coreea de Nord, Guntanamo și să ofere autografe tuturor celor ce au cumpărat cea mai recentă carte „În direct din linia I” – cea mai cumpărată carte la ultimul târg de carte de la Timișoara.

Jurnalistul a povestit lucruri din spatele știrilor și a explicat faptul că, într-o știre de un minut și jumătate nu ar fi putut să cuprindă niciodată ceea ce a scris, pe larg și din culise, în cărțile pe care le-a publicat. „Scriu că e ok să afle și cei care nu se mai uită la tv, despre locurile în care am ajuns”, a explicat Adelin Petrișor, ideea de a-și așterne câteva din trăirile reale de pe front, acum, când audiențele la tv scad, în favoarea unor influenceri cu zeci de mii de urmăritori, care nu pot fi niciodată jurnaliști.

Și ne-a spus, nouă, celor din Valea Jiului, că a venit aici la 30 de ani distanță, în Petroșani, uimit să afle că nu mai avem nicio librărie de carte, dar într-o sală plină, la Biblioteca Universității din Petroșani, alături de oameni, avizi de carte.

Dacă îți plac poveștile și îți plac știrile externe, carte e un making off al unor deplasări de ale mele în zone precum Afganistanul, cu talibanii la putere, Libia, Siria, locuri de acest gen. Și sunt povești, mai mult decât știrile în sine, iar la fiecare reportaj, la final, e un cod QR, pe care, dacă îl scanezi, poți să vezi reportajele filmate de acolo. Sunt ziarist de 30 de ani. Nu întâmplător lumea are nevoie de jurnaliști, de unii care să întrebe, pentru că avem, uneori impresia, că toți ne pricepem la orice, pentru că avem acces la internet și îl verificăm pe doctor, ceea ce e o tâmpenie, fără margini. Suntem aproape de informație, dar trebuie să știm care e adevărată și care e falsă, deci asta ține de jurnalism, a spus Adelin Petroșani, fără să lase deoparte faptul că jurnalismul are probleme și că există jurnaliști corupți chiar.

A fost în zone cu conflicte, dar cartea lui începe cu episodul pe care l-am trăit cu toții atunci când am fost închiși de pandemia de Covid.

Cea mai traumatizantă experiență dintr-o zonă de conflict a fost, pentru mine, în pandemie. Mie așa mi s-a  părut, tocmai pentru că era un război, care era acasă. Am fost, eu și cu Mihai Florea de la TVR, primii care am intrat în secția ATI Covid și am filmat. Și am intrat la Suceava, când era dezastru și cred că cel mai mult m-a dat peste cap că întâlneam tot felul de oameni, care habar nu aveau cu ce se mănâncă, dar țineau să îmi explice că boala nu există, că virusul e inventat și eu filmam zilnic și vedeam zilnic oameni și de 20 de ani care mureau intubați și aflam de la diverși deștepți că boala nu există și că este inventată. Bineînțeles, nu aveau cunoștințe să explice de ce ar fi făcut cineva asta și ce ar fi avut de câștigat, a mai explicat jurnalistul Adelin Petrișor.

Poveștile unui jurnalist de război, în momente ca acestea, cu războaiele care ne afectează pe toți, sunt absolut fascinante. Și asta a simțit și publicul care i-a fost alături, la Petroșani. Dar Adelin Petrișor a trăit și câteva din mineriade și chiar l-a apostrofat pe Miron Cozma, liderul din anii 90 al minerilor. „Am fost la mineriade, l-am  intervievat pe Cozma, când l-a grațiat Iliescu. Eram la Antena 1 și vorbea despre mineri, iar eu l-am întrebat atunci, în direct, că arăta impecabil, îmbrăcat într-un costum foarte scump: nu vi se pare c[ vorbiți despre oamenii ăia simpli, care luptă pentru un salariu de nimic, dar arătați, mai degrabă ca Jimmy Hoffa? (n.r. a fost un lider sindical american extrem de influent și controversat, președinte al puternicului sindicat International Brotherhood of Teamsters (1957–1971), cunoscut pentru legăturile sale cu Mafia și cu condamnări pentru corupție. Nu cred că i-a plăcut foarte  tare și a plecat supărat. Dar mineriada mi s-a părut foarte complicată. Pe  de o parte erau foarte mulți oameni, care aveau dreptate, în felul lor, care au descoperit că ceilalți nu mai au nevoie de ei, că se închid minele și nu știu încotro să o apuce, iar pe de altă parte, lideri care i-au manipulat, politicieni, care i-au folosit de-a lungul timpului. Au fost vremuri grele. Îmi amintesc că, la mineriada din 99, eram la Bagdad, care era lovit de americani, în Operațiunea Vulpea Deșertului, în decembrie 1999, iar eu era acolo și un tip de la NBC mă întreba ce caut acolo, că știrea e mai mare la mine acasă, că au scos ăia tancurile la mineri. Am prins sfârșitul mineriadei, cred că Stoienești și pacea de la Cozia”, a conchis Adelin Petroșani.

Cărțile sale pot fi găsite la chioșcul din piața agroalimentară de la Petroșani, singurul loc unde se pot vinde cărți, pentru că Valea Jiului nu mai are nicio librărie.

Diana Mitrache