Lichidatorul CEH vinde huila de la Paroșeni

CAR-Paringul-agentia-Paroseni-foto1

Lichidatorul de la Complexul Energetic Hunedoara vinde huilă de la termocentrala Paroșeni. Este o cantitate de peste 2.000 de tone, care nu a fost trecută pe noua societate Complexul Energetic Valea Jiului. Cei de la CEVJ spun că nu va afecta stocul pe care energeticienii îl vor folosi când va reporni termocentrala.
În anunțul postat de Expert Insolvență pe pagina oficială se arată că, la Complexul Energetic Hunedoara este scos la licitație un „STOC DE CĂRBUNE cu o cantitate de 2.184,43 tone (producție proprie), localizat în incinta Termocentralei Paroșeni din localitatea Vulcan, Jud. Hunedoara. Prețul de pornire al licitației este de 277.550 euro, exclusiv TVA” și a fost scăzut, din cauză că nu sunt cumpărători.
„Am scos la licitație, de mai bine de un an. Am mai scăzut prețul, dar până acum nu am avut nici o persoană care să manifeste interes, sau să se înscrie la licitația pentru această cantitate de cărbune”, declară Emil Gros, administrator Expert Insolvență.
Cărbunii sunt rămași de la momentul în care nu au fost trecuți pe noua societate.
„Eu au cantitatea de huilă rămasă din data de 5. 10.2023, deci, din momentul dării în plată. Au acolo acea cantitate. Acea cantitate o valorifică conform competențelor pe care le au. Nu face parte din stocul CEVJ. Ea era depozitată în incinta SE Paroșeni”, spune Eduard Mija, director CEVJ.
Complexul Energetic Valea Jiului are depozitată la Termocentrala Paroșeni, cantitatea de 78.000 de tone, cantitate care așteaptă repornirea termocentralei.
Diana Mitrache