Ediția
1973-1974
Evoluția spectaculoasă a scorului
P e 5 decembrie 1973 au fost programate „8”-imile de finală, Jiul urmând să întâlnească, la București, pe cei de la Petrolul Ploiești.
La acel moment, Jiul ocupa locul 11 în clasamentul Diviziei „A”, Petrolul locul 15, la o diferență de două puncte. În campionat, Jiul pierduse la Ploiești (26 august 1973) cu 1-2 deși deschisese scorul prin Mulțescu! Înaintea meciului din Cupă, Jiul jucase tot la București, 0-1 cu Dinamo, Petrolul venea după un 0-0 acasă cu „U” Cluj, deci, două echipe cu un moral nu prea bun…
„8”-imi de final Cupa României
București, 3 decembrie 1973,
Jiul-Petrolul 4-2 (1-1)
Jiul: Mihalache-Nițu, Tonca, Stocker, Dodu-Al. Nagy, Luca (min. 60 G. Stan), Libardi-Stoichiță (minutul 77 Naidin), Rozsnyai, Mulțescu.
Petrolul: Rămureanu-Grüber, Țaporea, Eparu, R.Mureșan-Crângașu (minutul 54 Culda), Istrătescu-Ștefănescu, Cuperman (minutul 60 Dincuță), Pisău, C. Zamfir.
Arbitru: Constantin Niculescu-București
Au marcat: Rozsnyai (minutul 12, 86), Mulțescu (minutul 50 și 74) respectiv Crângașu (minutul 38), Istrătescu (minutul 49).
După ce Jiul a deschis scorul, ploieștenii au luat conducerea cu 2-1, dar impetuoșii Mulțescu și Rozsnyai revin cu două goluri și „dublele” lor aduc victoria jiulistă cu 4-2.
Gigi Mulțescu și Bela Rozsnyai, autorii celor 4 goluri cu Petrolul care au dus Jiul în sfertul de finală al Cupei României.