…greu să faci față unei echipe agresive, așa cum în multe momente s-au arătat „mititeii” de la F.C.U Craiova.

Pe stadionul de lângă aeroportul Craiovei, echipa pregătită de Ovidiu Dănănae a simțit „miros de sânge” încă din start, profitând din plin de nesincronizările din apărarea jiulistă, taxând echipa din Petroșani de fiecare dată când s-a ivit ocazia.
Două bare ale Jiului (Dănăilă) și vreo 20-25 acțiuni cursive de atac, n-au putut ține în echilibru un joc, la care gazdele s-au adaptat mai bine pe o suprafață sintetică mai proastă…
La finalul meciului, antrenorul Adrian Enășescu ne-a declarat în exclusivitate:
„Degeaba am diminuat, a fost un permanent asediu la poarta Craiovei, dacă apărarea nu ne-a ajutat deloc. Am
primit niște goluri pe
nesincronizarea apărătorilor noștri. N-avem nici o scuză, fundașii corigenți de această dată. Vom face o analiză să vedem ce putem corecta pentru meciul de la Lupac, iată o echipă care a bătut în
deplasare în această etapă. Eu zic că avem resurese să recuperăm terenul pierdut, obiectivul nostru rămânând acela de a accede în play-off”.

F.C.U II Craiova – Jiul Petroșani 3-1
F.C.U II Craiova (antrenor Ovidiu Dănănae): Enache-Ciucă, Stăncălie, Apostolos, Al. Iordache-Brosan (minutul 46 Constantinescu), I. Zamfir, Ed. Cârstea (minutul 62 Manea), Bg. Duță-L. Duță, Sârbu,
Jiul Petroșani (antrenor Adrrian Enășescu):
M. Marcu-D. Filip (minutul 46 Geangălă), R. Stancu (minutul 80 Iorgulescu), Paliu, Lovas-Pencea (minutul 90 Ciubotariu), R. Sandu, Ferhaoui (minutul 65 Istrate), Gașpar-Iftimie (minutul 46 June), Dănăilă.
Golurile
1-0: Sârbu (minutul 5) gol din 16m
2-0: Zamfir (minutul 31) șut sec din careu
2-1: June (minutul 70) din 11m (foto)
3-1: L. Duță (minutul 77) la o ezitare a apărării

Lider neînvins
– C.S.M Deva este singura echipă din cele 100 ale Ligii a III-a (împreună cu F.C Bihor Oradea), care nu a pierdut nici un meci.
– Filiașul i-a făcut zob pe „rotăreii” de la C.S.U II Craiova 5-1 chiar în fieful lui „Trică ăl mic”.
– Șimianul s-a distrat cu Gilortul Tg. Cărbunești, realizând ca și Filiașul la C.S.U II Craiova, scorul etapei, 5-1, cu o dublă a lui Eshun.
8 goluri: Cioablă-A.C.S.O Filiași
6 goluri: Dănăilă-Jiul Petroșani, Rogoveanu-A.C.S.O Filiași, Trip-Viitorul Șimian
5 goluri: Avramovici-Voința Lupac, Trancă-Viitorul Șimian, Bană, D. Barbu-C.S.U II Craiova, Trandu-C.S.C