P arângul Night Challenge a adus la poalele munților Parâng alergători din toată țara, dar, deși au obținut performanțe notabile, nimeni nu a luat premiul cel mare, acel bonus pus la bătaie pentru doborârea recordului de timp.

A fost, însă, excelentă întrecerea, minunați competitorii, vremea rece și multă zăpadă.
Parângul Night Challenge este competiția care, de 9 ani, a adus aici, în Valea Jiului, nume importante de maratoniști.
Și, totul a început cu competiția celor mici, puțin înainte de lăsarea serii. Așa cum ne-a spus organizatorul competiției, sportivul Avram Iancu, piticii s-au întrecut pe zăpadă, dar pe o distanță mai mică.
Și, la categoria cel mai mic concurent a câștigat o fertiță, ea fiind cea mai mică dintre maratoniștii mici și care a primit din partea Danielei Șchiopu, una dintre concurente, suma de 50 de euro.
La concursul de alergare pe timp de noapte, în sus, spre Parângul Mic s-au înscris nume importante din rândul maratoniștilor și a sportivilor obișnuiți cu astfel de provocări, iar Avram Iancu ne-a vorbit despre Crina Buzgan, care a venit să își apere titlul, ca în fiecare an.
Au venit, în total, 61 de maratoniști și pasionați de acest sport.
La final, cursa, care a fost una spectaculoasă, cu sportivii care au luminat cu lanterne întreg traseul, s-au stabilit și câștigătorii. Dar, bonusul de 3.500 de lei, pentru cel care doboră recordul de timp, nu a fost câștigat nici anul acesta. Deținătorul recordului rămâne de de 40 de minute și 52 de secunde. „Cel mai bun timp din concurs a fost realizat de Andrei Sovereșan din Cugir, un alergător foarte bun, care s-a impus cu timpul de 55 de minute. Ori recordul cursei, stabilit în 2016 este de 40 de minute și 52 de secunde, dar a fost și zăpada mare în Parâng”, a spus Avram Iancu, organizatorul competiției.
Totuși, din cei 61 de competitori, s-au detașat și învingătorii cursei de la ediția cu numărul 9. „A câștigat, la băieți, Andrei Sovereșan, la fete Crina Buzgan, cu un timp excelent pentru fete de o oră și 9 minute, iar la schi de tură a fost imbatabil Ladislau Suciu din Uricani, un salvamontist foarte bun”, a mai spus Avram Iancu. Competitorii au avut de străbătul 4,5 km de traseu, de urcare. Peste 3 km pe pârtia B, apoi au ajuns în golul alpin și, la final, în Parângul Mic., însă, de acolo au avut prilejul să vadă un spectacol absolut, dat de locuitorii Văii Jiului. Asta, pentru că de sus, valea parea un loc minunat, viu și feeric luminat.