A junsă la cea de-a 21-a ediție, Cupa de Vară „Măgura Pui” la fotbal și-a încheiat sesiunea cu finala din 21 august a.c. La startul din 21 iulie a.c. au luat parte opt echipe, împărțite în două grupe, primele două din fiecare grupă calificându-se în semifinale. Apoi, învingătoarele și-au disputat finala, iar învinsele, meciul pentru locul 3.

MECI ECHILIBRAT
Pentru locul 3, s-au luptat echipele satelor Fizești – Federi, scor 1-2 (1-1).
Cei de la Federi au deschis scorul prin Căt. Panatie (min. 25) din penalty, a egalat, 1-1, Sebi. Bălușe (min. 40), victoria Federiului fiind consemnată în minutul 80 de A. Murgoi.
Un meci echilibrat, care se îndrepta spre prelungiri, câștigat de Federi la ultima fază de atac!
Finala mică, locurile 3-4
Fizești (antr. Marcel Bălan): Tătulea-L. Nicula, Bucșa, Butaș, G. Donca-M. Donca, Băltean, Onica, S. Bălușe-Fl. Nicula, Petea.
Au mai jucat: Adr. Donca, Gărdean, Jitea, Marc, Jlona.
Federi (antr. Alin Drăgănesc): Gh. Murgoi-N. Murgoi, Fl. Murgoi, Adr. Murgoi, A. Murgoi I-A. Murgoi II, Drăgănesc, D. Panatie, D. Ciolea-C. Panatie, Ignat
Finala mare, locurile 1-2
Șerel – Ponor&Ohaba Ponor 5-4 l.d.p (1-1)
Șerel (antr. Cristian Sălășan):
Legea-Zorilă, S. Dragomir, N. Alb, D. Filip-Cr. Sălășan, D. Bogdan, Toncea, Turc-Cr. Bâlc, Rădoni
Au mai jucat: Preda, C. Dumitrescu, Brânda, Chiriac.
Ponor&Ohaba Ponor (antr. Jean Antal): Gh. Munteanu-M. Florea, D. Creciunesc, S. Vulc, A. Turcu-Cr. Creciunesc, D. Albu, Dănău, Bg. Albu-Adr. Vulc, M. Coposesc, Neag.
Au mai jucat: D. Vulc, R. Vulc, Fl. Albu, Plavea
Arbitru: Cristian Lazăr-Petrila
Golurile:
0-1: M. Coposesc (min. 8) din acțiune
1-1: Cr. Bâlc (min. 37) cu capul, după o lovitură liberă de la 40 m excelent executată de Sălășan
Lovituri de departajare: Sălășan, Preda, Turc, Rădoni, Dănău (Șerel), A. Vulc, Cr. Creciunesc, D. Creciunesc, N. Alb (Ponor)

Finala, urmărită de peste 600 de
spectatori, a fost plină de dramatism, ea fiind decisă la lovituri de la 11m, un rol important avându-l portarul Șerelului, Legea, care a apărat o astfel de lovitură la șutul lui D. Alb.
A urmat festivitatea de premiere, la care invitat de onoare a fost Romulus Gabor, născut la Ponor, fostul „Balon de Aur” de la Australia 1981, al echipei Naționale de juniori.