Minutul 65: fundașul petrilean Adrian Ciort are o intrare criminală la Sergiu Prem și scapă doar cu un cartonaș galben! Prem care marcase primul gol și reușise câteva raiduri periculoase, este scos de pe teren cu un diagnostic dur, neștiindu-se când va mai putea juca. Ciort îl „pedepsise” aspru pentru gol…

Până atunci un meci liniștit, cu o dominare a gazdelor, care pe lângă cele trei goluri (și o bară a lui Harangozo în minutul 33) și vreo 10 intervenții senzaționale ale portarului Bordea, putea fi câștigat mai lejer de Minerul Lupeni.
Declarații
Adi Câmpean, antrenor Inter Petrila: „Felicit echipa din Lupeni, le doresc baftă, să-și atingă obiectivul, acela de a promova.”
Dan Voicu, antrenor Minerul Lupeni: „Meci aprig disputat, cu unele momente în care s-au depășit limitele regulamentului, cu largul concurs al arbitrilui Florin Anca, am pierdut un jucător, Prem, la aceea intrare a lui Ciort. E păcat că uneori se întâmplă astfel de lucruri, Sergiu Prem este un jucător important pentru noi. Sper că următoarele două deplasări, la Orăștie și Sântămăria Orlea să aducem puncte, pentru a ne menține îm avantaj față de Aurul Brad.”

Minerul Lupeni 3 (2)
Inter Petrila 0 (0)
Minerul Lupeni (antrenor Dan Voicu):
A. Tonca, Mazilu (minutul 53 Șilip), Ciocârlan, Arcuși, D. Belei (minutul 54 Băcăran), Prem (minutul 65 Buțurcă), Bănceanu, I. Roșian, Mândreci, Ov. Iepure (minutul 74 Seb. Popescu), A. Harangozo (minutul 53 D. Androne).
Inter Petrila (antrenor Adi Câmpean):
Bordea, Marmaliuc (minutul 46 Badea), Agapi (minutul 46 Velici), Ciort, Horvath, Alexandru (minutul 87 R. Marian), Marioane, Motoca (minutul 74 Bucșe), Duma, Tăian, Macariu.
Arbitru: Florin Anca-Deva | Spectatori: 300
Golurile:
1-0: Prem (minutul 15) din acțiune
2-0: Ov. Iepure (minutul 25) șut din 5m
3-0: Băcăran din acțiune
Uricaniul, primul punct!
Minerul Uricani a reușit primul punct în campionat, 1-1 la Șoimul Băița, egalând după ce a fost condus, 1-1, prin golul marcat în minutul 30 de Vlad Tocănel.
C.S.M Vulcan pierde cu scorul etapei 1-5, la Gloria Geoagiu, unicul gol fiind marcat de Selaje. Aurul Brad câștigă chinuit acasă, 1-0 cu Retezatul Hațeg, printr-un gol marcat în prelungiri.
Meci interesant, C.S.C Sântămăria Orlea-Dacia Orăștie 2-2, gazdele egalând în minutul 86 prin Tomoni, după ce oaspeții au condus cu 1-0 și cu 2-1.

Clasament
1.Minerul Lupeni 12 11 0 1 46-8 33p
11.Victoria Călan 12 2 2 8 15-37 8p
12.Minerul Uricani 12 0 1 11 5-73 1p
Golgeteri
27 goluri: Tecsi-Aurul Brad
11 goluri: I. Filipaș-Aurul Brad
9 goluri: Al. Marcu-Retezatul Hațeg, Noja-Dacia Orăștie, R. Popa-Gloria Geoagiu
8 goluri: Cipr. Roșca-C.S.C Sântămăria Orlea, Prem, Băcăran, Seb. Popescu-Minerul Lupeni