L a pământ evoluția echipelor din Valea Jiului în acest sezon al Ligii a IV-a, cu excepța liderului Minerul Lupeni.

Inter Petrila și C.S.M Vulcan, altădată focare de talente nu se regăsesc de nici un fel, iar Minerul Uricani a ajuns de râsul lumii: 0-14 la Brad?!
O fi ea Aurul Brad venită din Liga a III-a, dar parcă totuși e prea jenant…
Președintele Uricaniului, Vasile Scurtu (foto) a declarat: „E din ce în ce mai greu. Am jucat cu trei jucători de 14 ani, am rămas în zece oameni din minutul 60, am epuizat schimbările. Mi-a plecat jumătate de echipă, imediat după începerea campionatului. Ne cârpim cum putem, asta-i situația…. Nu e o stare confortabilă, dar ne ducem crucea. Vom vedea ce vom putea repara din iarnă”, a precizat acesta.
MINERUL LUPENI – C.S.C SÂNTĂMĂRIE ORLEA 1-0 (0-0)
TREI PUNCTE… GRELE!
N-a fost nici pe departe un meci ușor al liderului de la Lupeni, cu nou promovata echipă de la Orlea. Atacurile Minerului s-au lovit de un baraj solid al apărării oaspeților, cu un portar Pașca ce a avut vreo 4-5 intervenții salvatoare, cu o linie de apărare în care Ardeleanu și D. Savu au excelat și doar greșeala lui I. Lupulescu din final a dus la pierderea meciului.
Minerul Lupeni, în nota obișnuită, dar parcă oarecum surprinsă de replica oaspeților din Țara Hațegului, trupa lui Dan Voicu nemaiavând turația din jocurile anterioare.
Poate pregătesc o „viteză” mai mare sâmbătă cu Aurul Brad…

MINERUL LUPENI –
C.S.C SÂNTĂMĂRIE ORLEA 1-0
Minerul Lupeni (antrenor Dan Voicu): A. Tonca, D. Florea (minutul 46 D. Androne), Ciocârlan, Arcuși, D. Belei, Sg. Prem, I. Roșian (minutul 90+3 Buțurcă), Seb. Glăvan (minutul 46 Băcăran), Seb. Popescu (minutul 46 Băcăran), Mândreci (minutul 90 D. Maria), L. Mazilu.
C.S.C Sântămărie Orlea (antrenor Flaviu Itul): Pașca, Ardeleanu, Petresc, D.Savu, I. Lupulescu, Ursu, Stănescu (minutul 46 Drăgoescu), Pițigoi, Bănățeanu, I. Gavriluți (minutul 85 Tat), Tomoni (minutul 68 Sălășan).
Arbitru: Andrei Fodor-Deva | Spectatori: 200
GOLUL: 1-0: Băcăran – in foto (minutul 84) din 11 m, după un fault comis de I. Lupulescu asupra lui Mazilu.