… adicã pe o tarla agricolã ce arãta a orice, numai a teren de fotbal nu, asa s-a jucat derby-ul Vãii Jiului la Vulcan.
Este unul dintre motivele unde se va vedea putin fotbal în acest an, ceea ce se poate spune si despre CSM Vulcan – Inter Petrila.
Un meci cu o rpimã reprizã echilibratã, cu douã mari ocazii ale gazdelor, în min. 20 A. Harangozo sutând razant peste poartã apoi în min. 22 portarul Oniciu are o interventie salutarã la Bãdãrãu.
La reluare, petrilenii construiesc mai mult dar lipseste omul de gol, singura ocazie importantã fiind în min. 65, când Surd trage de la 7-8m în portarul Sergiu Mihalache!
Ratarea meciului apartine însã gazdelor, când în min. 90+2, Pârvulesc rateazã cu poarta goalã de la 6m! Per ansamblu un meci slab, demn de acest 0-0, un meci cu un public ostil tuturor – arbitrii, jucãtori, conducãtori – o parte din el, care a înjurat 90 de minute tot ce a miscat pe teren. ”E ceva obisnuit la noi la Vulcan”, a precizat unul dintre conducãtorii echipei gazdã. Fãrã comentarii….
CSM Vulcan – Inter Petrila 0-0
CSM Vulcan (antr. Dan Voicu): Sg. Mihalache – Ciorâia (min. 80 Visa), Ciocârlan, R. Ungureanu, Silip (min. 46 Krafft) – I. Rosian, Bãdãrãu, A. Harangozo, Mândreci – R. Moldovan (min. 58 Pârvulesc), S. Iordache.
Inter Petrila (antr. Adi Câmpean): Oniciu – Bocu, Pietraru, A. Câmpean, Sg. Badea – Horvath, Fl. Dobre, Surd, Cozac (min. 70 Agapi) – Duma (min. 90 S. Ungureanu), Diaconu (min. 55 Pãtrãscoiu).
Arbitru: Cãtãlin Blându – Hunedoara
Spectatori: 300.
”Uraganul” Jiul!
Jiul Petrosani echipã supãratã rãu dupã înfrângerea de acasã din etapa trecutã, s-a ”rãzbunat” pe Cetate II Deva, chiar sub cetate aplicându-i un 8-0 (3-0) ”fãrã numãr”. Au marcat Tutã (2), Arcusi, Filip, Firan, R. Sandu, Torkos si Puscasu autogol.
Meci nedecis la Orãstie, Dacia – Gloria Geoagiu 1-1 (dupã ce gazdele au rãmas în 10 jucãtori din min. 1 prin eliminarea unui jucãtor pentru joc violent), oaspetii deschizând scorul în min. 57 prin Barb gazdele egalând în min. 73 prin Cublesan.