Se pare că jucătorii Jiului acuză șocul plecării antrenorului George Zima și nu se regăsesc, în minutul 26 fiind conduși cu 1 – 0, plus ocazia lui Dalea (min. 14), cu intervenția spectaculoasă a portarului Leo Mureșan. Batchabi (min. 32) i-a și el bara la țintă, după pauză , iureșul echipei Jiul fiind anunțat de barele lui Ferhaoui (min.48) și Batchabi (min. 49) ! Vin apoi golurile, Dănăilă (min. 52) ratează incredibil din 4 – 5m, Ferhaoui (min.68) trimite din nou în bară, dar emoții mari în final, când în min. 90, portarul Leo Mureșan are o intervenție senzațională la șutul lui Jinga.

Un sezon bun al jiului, încheiat totuși într-o atmosferă mai puțin entuziastă, aspect datorat situației create în urma demisiei antrenorului George Zima. Vom reveni cu o analiză amplă asupra acestui aspect.
JIUL PETROȘANI – VOINȚA LUPAC 2 – 1 (0 – 1)
Jiul Petroșani (antr. Damian Militaru): L. Mureșan, Jurcuț, Torkoș, Bg. Matei, Luigi Pop (min. 46 Mareș), Dioum (min.46 Dănăilă), R. Sandu, Ferhaoui (min. 81 Bădărău), Cocină, Batchabi, Bg. Istratie.
Voința Lupac (antr. Lucian Dobre): Petruț, Săndescu, Dalea, Lolea (min.83 Ov. Dan), Cega, Urdea, Marcu (min 60 Kawagoe), Jinga, Danciu (min. 80 Clement), Caia, Giurică.
Arbitru: Cristian Pascu – Sibiu | Spectatori: 300
GolurilE: 0 – 1 : Jinga (min. 28) cu capul din 6m la centrarea lui Lolea; 1 – 1 : Cocină (min.50) cu capul ; 2 – 1 : Dănăilă (min.64) cu capul.

PLOAIE (DE GOLURI) ÎN DECEMBRIE

Punct final până la anul în martie, în Liga a III – a, unde în Seria a 7 –a s-au marcat 29 de goluri.
Umilință pentru echipele din Ezeriș, Brad și Tg. Jiu, zdrobite pur și simplu în ultima confruntare a anului.
Hațegul deschide scorul la Șimian, apoi pierde categoric, situație avută și de Voința Lupac (1 – 0 la pauză), apoi învinsă la Petroșani.