Meci greu pentru Jiul cu ocupanta locului 2 a Seriei a 7-a, care începe meciul în forță, dar portarul Marius Haring este într-o zi bună și parează două mingi grele, în același minut 21. Vine bara lui Mateș (min.24), apoi Jiul dă primul semn ofensiv, când Torkos (min.28) trimite razant dintr-o lovitură liberă de la 25-27 m. Final de repriză cu același Haring senzațional (min.40 și 44) la șuturile lui Hăjmășan și A.Moldovan.
La reluare, Jiul joacă mai ofensiv, Bg.Matei (min.56) ia la țintă bara de la 20 m, Haring are din nou o intervenție uluitoare la șutul lui Hăjmășan (min.63), final dramatic cu Jiul marcat în propriul careu, un punct prețios și greu obținut, care asigură o oarecare liniște echipei din Petroșani.

LIDERUL SE CONSOLIDEAZĂ
● O etapă săracă în goluri, doar de opt ori s-a marcat ● Liderul Șelimbăr rămâne neînvins în acest campionat, câștigând cu Viitorul Dăești prin trei goluri marcate într-un interval de trei minute ● Devenii au remizat la Sibiu, după ce au condus cu 1-0 ● Măgura Cisnădie, după egalul cu Jiul din etapa trecută, scor de forfait (3-0) în meciul de la Horezu ● Nici unul dintre cei 14 jucători aflați pe podiumul golgeterilor Seriei a 7-a nu a marcat în etapa cu numărul 12.