S-au calificat în faza urmãtoare a Cupei României dintre echipele Vãii Jiului. Dacã Univ. Petrosani a luptat eroic cu Bãita, având 0-0 la pauzã si 1-1 la final – Radu Schiopu a egalat în min. 75 – pierzând cu 1-3 în prelungiri, în schimb CSM Vulcan si Minerul Uricani au clasat lamentabil, 1-5 la Brad, respectiv 2-4 cu Gloria Geoagiu. Universitarii petroseneni au jucat în 10 jucãtori din min. 69, când Selaje a fost eliminat.
Jiul Petrosani – Retezatul Hateg 5-0 (2-0)
Cinci goluri si patru bare!
”New Jiul” a demonstrat o poftã de joc, ceea ce i-a adus o victorie clarã în fata liderului de la Hateg. Dincolo de câteva greseli de arbitraj (hent în min. 2 comis în careu de Arcusi, cartonase galbene date aiurea) Jiul a marcat pe ofensivã, dominându-si adversarul parcã prea repede resemnat. Jiul a mai trimis mingea de patru ori în barã (min. 57, 58 Simoneac, min. 75 Firan, min. 78 Drãgoescu).
Un antrenor acuzã
Antrenorul hateganilor, Flaviu Itul a declarat dupã meci: ”Sunt o serie de aspecte care m-au deranjat la acest meci. Cam prea multe zâmbete între oficialii Jiului si cei de la AJF Hunedoara… Apoi un arbitraj total împotriva noastrã cu un 11 m neacordat în min. 2, fault grosolan la Mercurean, la primul gol, o grãmadã de faulturi, pânã la 2-0 nesanctionate, nu e în regulã… Dincolo de asta felicit echipa Jiul care a meritat victoria noi fiind însã principalii vinovati”.
În replica
Antrenorul Jiului, Damian Militaru a spus: ”Flaviu Itul sã-si vadã de echipa lui! Sã faci astfel de comentarii si circ pe marginea terenului tot meciul la 0-5 mi se pare jenant. E prietenul meu dar nu-l înteleg de ce s-a inflamat în halul ãsta!?”.