În etapa din ultimul weekend din aprilie, Inter Petrila a zdrobit, umilit si marcat pe cei de la Minerul Uricani, scor 3-1 (!?), autori fiind Adi Câmpean (2), Dolha (2), Mares (2), Horvath, Drãgoescu, Kalai (3), Bg. Matei (2). Evident, o victorie obtinutã prin mijloace strict fotbalistice. Unicul gol al oaspetilor a fost marcat de George Preoteasa (17 ani).

Declaratia zilei
„Sã le fie rusine cã si-au pus mintea  cu niste copii de 16-17 ani. Dacã erau mari fotbalisti, trebuia sã-i batã pe cei de la Certej. Sã-i vedem ce-o sã facã la baraj…” – Vasile Scurtu, presedintele Minerul Uricani, dupã meciul de la Petrila.

Bilant negru cu Lupeniul

De cinci ani si-n zece meciuri, Jiul Petrosani nu reuseste nicio victorie cu Hercules Lupeni: un egal si 9 bãtãi! Plus un golaveraj dezastruos, 6-38!? Dupã 0-3 în tur la Petrosani, jiulistii n-au reusit nici la Lupeni decât o palidã prezentã, în contextul în care echipa lui Kanduth a rezistat 23 minute, pânã la primirea primului gol, dupã ce în minutul 11 portarul  Dragos Stefãnoaica a parat sutul lui Bãcãran care ar fi deschis scorul. Apoi, între minutele 23 si 29 s-a fãcut 3-0, a mai venit 4-0 imediat dupã pauzã, dupã care gazdele au oprit motoarele, având totusi alte douã ocazii imense, portarul D. Stefãnoaica intervenind salutar la suturile lui Brândusa (min. 58) si M. Filip (min. 80). Interesantã trecerea lui Andrei Firan în postura de atacant, post pe care s-a descurcat bine, marcând primele douã goluri. Cu aceastã victorie, Lupeniul rãmâne în urmãrirea liderului Inter Petrila, care dacã nu va pierde la Hunedoara în meciul de sâmbãtã, 99 la sutã va fi campioana Ligii a IV-a Hunedoara.

Hercules Lupeni – Jiul Petrosani    4-0 (3-0)
Hercules Lupeni (antr. Dan Voicu):
Kiorean – Vl. Negrea (min. 55 Ionasc), Ad. Rosian, Cismasiu, Cipr. Pescar – Ciocârlan (min. 65 R. Moldovan), I. Rosian, M. Filip, M. Pop – Firan, Bãcãran.
Jiul Petrosani (antr. Cosmin Kanduth):
  Dg. Stefãnoaica – Erdokozi (min. 73 Petris), D. Pavel, R. Sandu, Al. Nicu – Tudurean, An. Popescu, Stamate (min. 46 M. Avram), Graur – Bãlãutã (min. 46 Totor), Pãduraru (min. 78 R. Lucaci)
Au marcat: 1-0 Firan cu stângul de la 10 m.; 2-0 Firan sut splendid la vinclu.; 3-0 R. Sandu autogol la vinclu.; 4-0 I. Rosian din 5 m dupã ce portarul Dg. Stefãnoaica a respins gresit.