U n frig tăios de toamnă nu a putut opri vreo 600 de spectatori care au luat loc în tribunele stadionului din Lupeni. Ca suporteri ai echipei Minerul, n-au avut ce regreta, echipa lor câștigând fără prea mari probleme o echipă a Petrilei, cu puține veleități tehnice.

Chiar în minutul 3, D. Androne, de la 25m, i-a la țintă bara transversală, tot el având la 1 – 0, o mare ocazie a minutului 34. Mândreci (min. 38) și I. Roșian (min.49) puteau majora scorul, apoi Bănceanu (min.53) trimite și el cu capul în transversală, vine golul este 2 – 0 care pune capăt semnelor de întrebare asupra învingătorilor.
O ETAPĂ
A GAZDELOR
Doar un gol au reușit oaspeții în etapa a 3 – a, C. S. M II Deva, 1- 1 la Viitorul Șoimuș. Vulcanul a rezistat o repriză la Băița, apoi gazdele au învins cu 3 – 1. Minerul Uricani a condus la pauză cu 1 – 0 la Geoagiu (gol Lera în min. 7), apoi Gloria s-a impus câștigând cu 4- 1. Și Corvinul II a condus cu 2 – 0 la pauză, la Orăștie, apoi a pierdut, 2 – 3 în fața Daciei din localitate.

MINERUL LUPENI – INTER PETRILA 2 – 0
MINERUL LUPENI: (ANTR. DAN VOICU): AD. FARCAȘ – D. ANDRONE, CIOCÂRLAN, CIORÂIA, ȘILIP – I. ROȘIAN (MIN. 75 KRAFFT), D. MARIA (MIN.57 GLĂVAN), BĂNCEANU, MÂNDRECI 9MIN. 85 R. MOLDOVAN) – G. RĂDULESCU (MIN. 57 BĂCĂRAN), D. BELEI (MIN. 75 A. HARANGOZO).
INTER PETRILA : (ANTR. ADI CÂMPEAN): BALASZ – S. UNGUREANU (MIN. 75 OPRIȚESCU), CIORT, TĂIAN, SG. BADEA (MIN. 64 MARMALIUC) – MACAREI, POTOAN (MIN. 55 BUCȘE), MOTOCA (MIN. 55 PETRARIU), DIACONU – ZAVRACU (MIN.75 GRECEA), AD. CÂMPEAN.
ABITRU : FLORIN ANCA – DEVA. | SPECTATORI: 600.
GOLURILE : 1 – 0 MÂNDRECI (MIN. 32) DIN ACȚIUNE.;
2 – 0 BĂCĂRAN (MIN. 67) DIN SEMIFOARFECĂ.

3. ŞOIMUL BĂIȚA 3 2 0 1 7-5 6p
4. MINERUL LUPENI 3 2 0 1 7-5 6p
5.CORVINUL II HD 3 1 1 1 8-7 4p
6.CSM II DEVA 3 1 1 1 4-3 4p
7. INTER PETRILA 3 1 1 1 3-4 4p
8. VIITORUL ȘOIMUȘ 2 0 1 1 2-4 1p
9. VICTORIA CĂLAN 2 0 0 2 3-10 0p
10.MINERUL URICANI 3 0 0 3 4-12 0p
11. CSM VULCAN 2 0 0 2 1-13 0p

ETAPA A IV –A, 24 – 25 SEPTEMBRIE 2022 SCOR