Jiul a evoluat cu multã dezinvolturã în partida zisã ”derby local de Valea Jiului”, desi pauza înregistra o surprizã 1-1 dupã ce Arcusi (min. 21) deschisese scorul Vâlcicã (min. 38) reusind egalarea. Cu Mugurel Radu dupã pauzã, în locul lui Mares, jocul capãtã valente mai ofensive pentru Jiul care mai înscrie de 5 ori, ultimul gol (min. 89), o adevãratã bijuterie, un cãlcâi a lu Bg. Matei, pe lângã portarul Traian ”Jalon” Câmpean, rãmas uluit pe linia portii!
Jiul Petrosani (antr. Damian Militaru): A. Farcas – Stoicoiu, Arcusi, R. Sandu, Drãgoescu – Bg. Matei, Mares (min. 46 I. Radu), Keszeg (min. 68 Cl. Miron), Bãlãutã (min. 49 Perse) – M. Filip, Tutã.
Minerul Uricani (antr. Vasile Scurtu): Bucsã (min. 60 Tr. Câmpean) – Anghelina, Grecu (min. 63 Al. Nicu), Erdos, Tâmpu – Agrigoroaie, Bãesu, Filipescu, Sav – Vasarhelean (min. 72 I. Bob), Vâlcicã.
Arbitru: Leopold Herczeg – Hunedoara
Spectatori: 300
Golurile: 1-0 Arcusi min. 21; 1-1 Vâlcicã min. 38; 2-1 Bg. Matei min. 53, 3-1 Bg. Matei min. 61; 4-1 Tutã min. 62; 5-1 M. Filip min. 76, 6-1 Bg. Matei min. 89
A ”înviat” Retezatul!
Cu o evolutie stearsã în primele 18 etape ale campionatului, Retezatul Hateg de mai multe ori campioanã a ligii a IV-a de-alungul vremii, a început în fortã câstigând cu 5-2 (2-1) cu Soimul Bãita, Ovidiu Popesc reusind o triplã, celelalte 2 goluri fiind marcate de Tomoni si D. Puscã, pentru gazde marcând R. Popa.
Cum Gloria Geoagiu a stat, Jiul Petrosani a revenit pe primul loc.
CSM Vulcan a intrat în anul 1000 al existentei sale cu o victorie  zdrobitoare 5-0 (1-0) cu Dacia Orãstie, noul (re)venitul Simoneac deschizând scorul (min. 13) celelalte goluri fiind marcate de Sg. Maier (2), R. Moldovan si Dan Beloi.