Cele douã echipe care luptã pentru locul 1, Inter Petrila si Hercules Lupeni au avut partide  în deplasare, dar numai Petrila si-a onorat pozitia.

Lupenenii s-a prezentat fãrã vlagã la Hunedoara, fiind condusã la pauzã cu 3-1, chiar dacã gazdele au jucat din min. 42 în zece, prin eliminarea lui Robert Popa. Golul lupenenilor a fost

marcat de Firan.

Studentii au fost surclasati în „Dealul Institutului”, mai ales dupã pauzã când au încasat patru goluri, autori fiind Grigoras pentru gazde, respectiv R. Drãgulescu (2), Zavracu (2), Ad. Câmpean, M. Matei.

Cu Graur în mare formã, tânãra echipã a Jiului a reusit o victorie neasteptatã în dauna Cãlanului, acesta

marcând douã goluri în minutele 68 si 80. „Bãtrânul ” Sorin Ghitan (49 ani) a fost rezervã de portar la Sg. Mihalache (Jiul).

Scor de curtea scolii, Soimul Bãita – Metalul Criscior 11-1 (6-0), Pisoiu reusind un hat trick, alti patru jucãtori reusind dubla: Stamatin, Soit, Ungur, Benea.

Retezatul Hateg a smuls un punct la Aurul Brad, 1-1, cu un final de primã reprizã dramatic: brãdenii au deschis scorul în min. 33 prin R. Filipas,

hateganii reusind egalarea în min. 44 prin Sg. Maier.

Minerul Uicani nu-si mai revine, 0-5 acasã cu Aurul Certej, portarul Beleni încasând patru goluri în prima reprizã, Tr. Câmpean unul dupã pauzã.

Universitatea Petrosani – CS Inter Petrila   1–6 (1–2)
Universitatea Petrosani (antr. Gabriel Nitu) Stoica –  Kadar,  Fãuricã, Marton, Horobet – Tutu, Grigoras, Ceru,  Plãcintã (Mihãilescu min. 55) – Albulescu, Chirutã.
Goluri: Grigoras Marius min. 28.
Inter Petrila (antr. Aurel Moldovan): Haring (Gâmbutã min. 60) – Mares, Zavracu, Androne, Drãgoescu – Perse (Keszeg min. 55), Agapi (Tãian  min. 64), Cîmpean (Coste Lucian min. 78), Horvath –  Kalai,  Matei.
Goluri: Cîmpean Adrian min. 11, Drãgoescu Rãzvan min. 44, 54, Zavracu Daniel min. 49, 63, Matei Marius min. 53.
Arbitru: Mateescu Rãducu (Lupeni)
Observator: Radu Adrian (Deva)