L iderul Minerul Lupeni a trecut cu bine de ultima etapă a acestui an, ținând în șah principala contracandidată la locul 1, Aurul Brad, menținându-și astfel avansul de două puncte.

Jocul de la Brad a început cu marea ocazie a lui Bg. Cozma (minutul 8), dar portarul A. Tonca are o intervenție de senzație, evitând golul.
În minutul următor putea marca Lupeniul, dar portarul Ilea intervine miraculos la șutul lui Băcăran. Va fi 1-1 în minutul 3 după ce gazdele au deschis scorul la gafa lui Andrei Tonca, apoi va fi un meci echilibrat , singura mare ocazie a partidei fiind în minutul 84, când Mândreci putea înclina balanța în favoarea Lupeniului.
Final de joc tensionat, cu ieșirea „în decor” a lui Laurențiu Mazilu, care vede cartonașul roșu, pentru un comportament total inadecvat pe un teren de fotbal.
Minerul Lupeni rezistă însă presiunii echipei din Brad, reușind în final egalul care o menține lider de toamnă-iarnă.
„Sunt mulțumit de rezultat”
„A fost un meci frumos, la fel ca și cel din tur. Consider acest 1-1 unul just, eu sunt mulțumit de rezultat, deși cu puțin noroc, la ocazia lui Mândreci din final și fără greșeala lui Tonca la gol, puteam să câștigăm. Important este că am rămas pe primul loc și din acest punct și din acest punct vom continua lupta de la primăvară” a declarat după meci antrenorul Lupeniului, Dan Voicu.
Mulțumim celor peste 4000 de iubitori ai fotbalului care au urmărit pe Facebook meciul Aurul Brad-Minerul Lupeni.

Aurul Brad 1
Minerul Lupeni 1
Aurul Brad (antrenor Mihai Leaha):
Ilea, Bostan, Stănilă (minutul 82 Demian), Șoit, Miclean, Pașca, Chelariu, Leaha, Cozma, I. Filipaș, Tecsi.
Minerul Lupeni (antrenor Dan Voicu):
Tonca, Mazilu (eliminat în minutul 85), Bg. Matei, Arcuși, D. Belei, Prem, Bănceanu, I. Roșian, Mândreci (minutul 90+1 Ciorâia), Băcăran (minutul 65 Harangozo), Ov. Iepure.
Arbitru: Andrei Fodor-Deva
Spectatori: 100
Golurile:
1-0: Tecsi (minutul 25), la o bâlbâială a
portarului Tonca
1-1: Bg. Matei (minutul 34) din 7m, după o
suită de driblinguri ale lui Mândreci care a pasat pentru gol.

Clasament
1.Minerul Lupeni 16 13 2 1 57-11 41p
11.Victoria Călan 16 2 2 12 17-56 8p
12.Minerul Uricani 16 0 1 15 6-102 1p