R ezultat dezamăgitor al Jiului pe plaiuri bănățene, iată, după un 1-3 la F.C.U II Craiova, a venit acest 0-4 la Voința Lupac, cea mai categorică înfrângere din acest campionat.

Fără a face procese de conștiință cuiva, lucrurile devin tot mai evidente. Echipa este tot mai sigură de zona play-out, rămasă acum la opt puncte sub linia locului 4, care asigură participarea în play-off.
Din ce a mai rămas din acest campionat, trebuie analizat ce se mai poate recupera din cele cinci etape rămase până la final de campionat.

Ultimele etape din acest an calendaristic, pe 25 noiembrie la Petroșani, cu Gilortul Tg. Cărbunești și apoi pe 2 decembrie, la A.C.S.O Filiași.
Poate o resetare mentală să readucă Jiul pe linia de plutire….
„Greu închegăm o echipă, prea mulți dintre jucători nu prea pun umărul la efortul colectiv…. sunt multe lucruri de corectat, vom face o analiză serioasă după întreruperea campionatului, să vedem cine, ce are de gând”, a declarat antrenorul Jiului, Adrian Enășescu (foto).

Oaspeții, praf și pulbere!
O etapă a 13-a fatală pentru echipele vizitatoare, excepție făcând Viitorul Șimian care a câștigat la A.C.S.O Filiași cu 3-2, după ce la un moment dat conduceau cu 2-0.
C.S.O Turceni deschide scorul la Tg. Cărbunești, apoi Gilortul se „revarsă” cu 7 „valuri”.
„Mititeii” de la F.C.U II Craiova au fost învinși la scor de forfait 3-0, în timp ce Jiul Petroșani adună încă o înfrângere usturătoare, 0-4 la Lupac.

Voința Lupac-Jiul Petroșani 4-0
Voința Lupac (antrenor Gheorghe Manu):
Mereu-Săndescu, M. Musteța, Danci, Avramovici-Banac, Mar. Musteța, Giurică (minutul 71 Kawagoe), Jinga-Ursu, Ivașcu.
Jiul Petroșani (antrenor Adrian Enășescu):
M. Marcu-Jurcuț (minutul 55 Filip), Ciubotariu, Pencea, Lovas (minutul 46 Fage)- R. Gașpar, Ferhaoui (minutul 55 June), R. Sandu, Geangălă (minutul 46 Iftimie)-Dănăilă, Istrate (minutul 60 Iorgulescu).

6 goluri: Rogoveanu-A.C.S.O Filiași, Avramovici-Voința Lupac
5 goluri: Stupu-C.S.C Ghiroda, D. Barbu-C.S.U II Craiova, Gâlcescu-Gilortul Tg. Cărbunești, Dănăilă-Jiul Petroșani.

Jiul Petroșani – înfrângere pentru meciul 150 în Liga a III-a
150 de meciuri în Liga a III-a
Ultimele două meciuri ale Jiului în acest campionat, la F.C.U II Craiova și Voința Lupac, au rotunjit cifra la 150 de meciuri jucate în Liga a III-a, în cele 7 campionate la acest nivel.
Prima partidă a avut loc în sezonul 2002-2003, Jiul-C.F.R Marm. Simeria 3-0, prin golurile marcate de Gabi Apetrei (2) și Răuță, echipa fiind antrenată la aceea oră de Daniel Gherasim. Cele 150 de meciuri în Divizia „C” (Liga a III-a) au fost acumulate în sezoanele 2002-2003, 2011-2012, 2012-2013, 2020-2021, 2021-2022, 2022-2023 și 2023-2024. Într-o singură ediție, prima din