F inal de sezon pentru Jiul, chinuit și necăjit, dar măcar cu o prestație remarcabilă în ultima etapă.

Jiul a început în forță, având în față o echipă fără niciun obiectiv, având emoții, chiar dacă gorjenii au avut ocazia egalării în min. 23, când portarul Spânu a apărat ”capul” lui Boboc. După pauză, Cocină (min. 48) și A. Ioniță (min. 56) ar fi putut mări avantajul, dar șuturile lor nu au nimerit ținta.
Spre final, într-o atmosferă relaxantă, Jiul încasează un gol și 3-1, scor care consemnează rămânerea Petroșani-ului în liga a III-a.
Nu a fost, desigur, cel mai fast an al Jiului, dar în final totul e bine când se termină cu bine. Poate că după o analiză amplă, se vor lua cele mai bune decizii pentru sezonul următor. Acu-acu e luna august!
Au scăpat brand-urile!
Cu o activitate de zeci de ani în diviziile A și B, Jiul Petroșani și Aurul Brad au încheiat cu emoții al 67-lea sezon al ligii a III-a, brădenii terminând până în minutul 90 al ultimului meci în acest campionat.
Progresul Ezeriș și Viitorul II Tg. Jiu nu au putut ține pasul cu competiția, urmând a juca de la toamnă în campionatul județean al ligii a IV-a.
În viitoarele numere ale Cronicii VJ vom face o amplă analiză a Jiului, a seriei a 7-a a ligii a III-a.

Jiul Petroșani – Gilortul Tg. Cărbunești 3-1 (2-0)
Jiul (antr. Avram Moldovan): Spânu (min. 77 B. Tomescu) – Bădărău, C. Ionică, Stoicoiu, Caralicea (min. 65 Botoroagă) – R. Sandu, Oprișa, Drovi (min. 46 Mazilu), Cocină – A. Ioniță, Mărmăneanu (min. 74 Chindoiu).
Gilortul (antr. Alexandru Stoica): Voinea – Dogaru (min. 70 Lipanu), Cuțitoiu, Almăjanu, L. Gheorghe – Duriță (min. 77 A. Lazăr), Avrămescu, Ciutilă, D. Bucur – Boboc (min. 70 Chirică), Cornicioiu.
Spectatori: 300
Arbitru: Liviu Rășteanu – Craiova
Golurile: 1-0: Mărmăneanu (min. 5) cu capul din 6m.; 2-0: Mărmăneanu (min. 33) din 11m, după un fault a lui Dogaru asupra lui Caralicea. 3-0: Cocină (min. 73) șut frumos de la 20m.; 3-1: L. Gheorghe (min. 90) dintr-o poziție complet liberă.

Play-out, etapa a 10-a, 28 mai 2022 (ultima)

Aurul Brad – Progresul Ezeriș 2-1
Jiul Petroșani – Gilortul Tg. Cărbunești 3-1
Viitorul Șimian – Viitorul II Tg. Jiu 5-0