L ocalitatea Terme Olimia din Slovenia a fost în perioada 10-13 noiembrie a.c gazda unei importante competiții, Cupa Balcanică, la care au participat 530 de sportivi din 11 țări.

A fost un amplu concurs de arte marțiale coreene- taekwondo-ITF-, la care a fost prezentă și Știința Petroșani.
Antrenorul Mihai Bumbu (50 ani) a deplasat un lot de cinci sportivi, Vlad Mureșan (cat. 12-14 ani), Mario Procopie (cat. 12-14 ani), Gianina Procopiuc (cat. 12-14 ani), Aylin Fântână (cat. 8-9 ani) și Vlad Oloșutean (cat. 8-9 ani).
Reprezentanții C.S. Știința Petroșani au reprezentat artele marțiale la competiția din Slovenia la cel mai înal nivel. Ei au obținut o serie de medalii, fiind surpriza plăcută a competiției.
Astfel, Aylin Fântână (cat. 8-9 ani) a ocupat locul 1 și medalia de aur la proba luptă, iar pe locul 2 și cu medalii de argint au fost aureolați Vlad Oloșuteanu (cat. 8-9 ani) și Aylin Fântână, de data asta la proba „speed kick”, Gianina Procopiuc (cat. 12-14 ani) a reușit locul 1 și medalia de aur la proba tehnică „tull”.

Bumbu, acum 25 de ani
În anul 1988, actualul antrenor de la Știința Petroșani, a organizat primul campionat național de taekwondo în Valea Jiului. Doi ani mai târziu, în anul 2000, la inițiativa sa, are loc la Petroșani întrunirea care va da naștere Federației Române de Taekwndo ITF. El este cel care l-a descoperit pe Ionuț Lascău, actualul antrenor și fondator de la clubul „Pantera Neagră” Petroșani.