JANOS BOJTOR – PORTARUL
GOLGETER!
A stăzi împlinește 65 de ani. Janos Bojtor, portarul Jiului în perioada 1986-1989 are o poveste specială legată de un meci Jiul-Universitatea Craiova, 3-0, în etapa a 29 -a a sezonului 1986-1987.
Din postura sa de portar, a fost desemnat să execute….două lovituri de la 11 m în acel meci, învingându-l pe omologul său Silviu Lung. În minutul 78, Lasconi este „agățat” în careu de Adrian Popescu, penalty clar, trage Bojtor în dreapta lui Lung și 1-0. Patru minute mai târziu, Gigi Mulțescu este „cosit” în careu, din nou 11 m, din nou Bojtor execută și înscrie! Cu siguranță o performanță greu de egalat, Janos Bojtor intrând în galeria marilor portari pe care i-a avut Jiul Petroșani de-a lungul timpului. Încă odată, dintr-un colț de pagină de ziar, La Mulți Ani pentru a 65 -a aniversare a lui Janos Bojtor.
MARCEL (RICO) CRISTEA – MIJLOCAȘUL CU PLĂMÂNI DE OȚEL
D in păcate, la ceas aniversar, pe Rico Cristea astăzi îl comemorăm. Ar fi împlinit 60 de ani. Din păcate, nu mai e printre noi din 2019…
Un alt foltbalist care intră, cu siguranță în
Petrilean la origine, a început fotbalul la juniorii Parângului Lonea, apoi se transferă la 22 ani la Minerul Paroșeni, echipă cu care va promova în 1986 în Divizia „B”. În returul 1986-1987 este adus de Gigi Mulțescu la Jiul Petroșani, debutând într-un S.C Bacău – Jiul 0-1, pe 8 martie 1987. Primul gol, două luni mai târziu, într-un Jiul – Corvinul 4-2, în minutul 72.
Va rămâne la Jiul și în Divizia „B”, apoi din nou în „A”, plecând de la Jiul în iunie 1993, ultimul său antrenor la Petroșani fiind Mitică Marcu. Și-a încheiat cariera unde a început, la Parângul Lonea în 1994, va antrena câțiva ani acolo și la juniorii Jiului, dar o boală necruțătoare îl va doborî în octombrie 2019.