V ulcănenii și-au dominat clar adversarul, încă din min.1, când șutul lui Mândreci a nimerit transversala porții Daciei, apoi D.Belei (min.3) și Glăvan (min.4) îl iau la țintă pe portarul Vălean. Același portar Vălean intervine spectaculos la 1-0 pentru Vulcan, în minutele 35 și 37 la șuturile lui D.Belei și Băneanu. Ocazii au fost și după pauză, până la urmă un 3-0 fără drept de apel a Vulcanului care rămâne în „coasta” Hațegului.

C.S.M.VULCAN – DACIA ORĂȘTIE 3-0
C.S.M.Vulcan (antr.Dan Voicu): Tr.Câmpean-Șilip, Ciocârlan, Buțurcă, Vl.Negrea-I.Roșian, Bânceanu, Glăvan (min.77 Krafft), Mândreci (min.88 Buda)-G.Rădulescu, D.Belei (min.77 R.Moldovan).
Dacia Orăștie (antr.Adr.Popovici): Vălean-Em.Lăcătuș, Ad.Dosan, Vârșag, Sg.Stanciu (min.87 Diac)-Baban (min.68 Vințan), Cubleșan, Adr. Pârvu, Bustan-D.Ioniță (min.82 R.Stoica), M.Mureșan (min.71 Căldăraș).
Arbitru: Andrei Fodor-Deva | Spectatori: 100
GOLURILE: 1-0: Mândreci (min.16); 2-0: G.Rădulescu (min.57)
3-0: G.Rădulescu (min.69)

DISTANȚA …
… dintre liderul Retezatul Hațeg și „lanterna roșie” Minerul Uricani s-a văzut prin scor: 0-6!?! No comment ● Inter Petrila își consolidează poziția în play-off cu o victorie fără probleme, 3-1 cu CSM II Deva, ultimul gol, Velici în min.90+1.

Atitudini | CA LA UȘA… FAVELEI!

Rar mi-a fost dat să văd un jucător de pe banca de rezerve să înjure în halul în care a făcut-o portarul de rezervă Ștefan Atanasiu (40 de ani) de la Dacia Orăștie. A scos din el, ce i-a venit la gură, la adresa arbitrilor sau a coechipierilor, printr-un festival de înjurături nedemne de… Postul Paștelui.
Se poate, Ștefane tată, la vârsta ta, să dai un astfel de exemplu?