Liderul la zi, ACS Energeticianul Tg. Jiu cu domiciliul de joc la Petrosani s-a comportat sub asteptãri în meciul de la Cluj. Echipa lui Cristi Dulca pare cã începe mai echilibrat, dar în minutul 18 s-a ”tãiat” la golul lui Gavra, marcat printre niste fundasi inerti.
Cluj Arena a ”prezentat” un gazon ca dupã … incendiile din Grecia,  la care jucãtorii oaspeti s-au adaptat mai greu, nereusind sã lege mai nimic. Abia în min. 25 C. Neagu trimite o minge spre buturile clujene, dar portarul Bozoancã e mereu pe fazã. În schimb, veteranul Gabi Giurgiu înscrie pentru 2-0 în minutul 42, dupã o pasã idealã de la Florean. În minutul 56 Gavra face 3 – 0, moment în care energeticienii se mai trezesc. Ocaziile însã le au tot clujenii prin Doru Dumitrescu (min. 79) si Gavra (min. 86), dar suturile celor doi nu nimeresc cadrul portii tânãrului Horatiu Moldovan. Echipa ACS Energeticianul a jucat în formula: H. Moldovan – R. Petre, D. Lung, Ninu (Ionitã), Drugã – Vl. Tudorache, Stoenac (Neacsa),  C. Neagu, Cioiu – Nicoarã (Ionicã), Vl. Rusu.
Se contureazã campioanele la promovare
Clinceniul spulberã neasteptat Farul chiar pe terenul ei, 4 – 1.
ACS Recas Poli Timisoara câstigã cu mult noroc la Ripensia, într-un derby modest cu 3 – 2, oaspetii marcând golul victoriei în minutul 90 + 5.
Chindia Târgoviste, principalã candidatã la promovare, spulberã cu 2 – 4 Aerostar Bacãu chiar în Moldova, echipã care va veni sâmbãtã 25 august la Petrosani.
Douã rezultate ”albe”, ASU Poli Timisoara – Luceafãrul Oradea si Dacia Unirea Brãila – UTA, care mentin cele patru echipe în anonimat.
Pandurii Tg. Jiu, 1 – 2 Petrolul Ploiesti, departe de ce era o datã o echipã de ligile Europei.
O altã fostã prim – divizionarã Daco-Getica Bucuresti, umilitã pe teren propriu, 1 – 3 cu Sportul Snagov.