Pentru că este centru universitar, Petroșaniul a adus mai multe voturi pentru actualul președinte. Asta și datorită faptului că universitatea este cuprinsă în foarte multe proiecte în Europa și într-un consorțiu european, alături de alte țări, iar schimburile universitare au loc permanent.
„În Petroșani este universitate și tinerii, studenții noștri care stau în cămine, în special, studenții basarabeni care au cetățenie română, au mers masiv la vot și, dacă ne uităm la secția de vot care a fost amplasată la Universitate, vedem că rezultatul este în favoarea lui Nicușor Dan. Noi i-am mobilizat să meargă la vot. Am discutat cu liderii studenților, personal și i-am îndemnat ca să își mobilizeze colegii să voteze, pentru că votul lor contează și iată că a contat”, declară prof univ dr ing Sorin Mihai Radu, Rectorul Universității din Petroșani.
Rezultatele finale arată că la secția nr 143, care a fost în Corpul C al Campusului, Nicușor Dan a avut 385 de voturi, în timp ce George Simion, care a câștigat și la Petroșani, a avut doar 266 de voturi aici. Putea să ia mai multe, chiar, spune rectorul.
„Pentru că avem studenți din Valea Jiului, din județul Hunedoara, sau cele limitrof și, de regulă, ei, la final de săptămână pleacă acasă, atunci clar că au votat la ei în oraș. Dacă toți erau aici, rezultatul era și mai bun. Dar procentul mai bun de la Petroșani l-a dat și prezența masivă a studenților noștri”, mai spune prof univ dr ing Sorin Mihai Radu, Rectorul Universității din Petroșani.
La Petroșani, George Simion a avut 52,3%, fiind cel mai mic procent din Valea Jiului.

Diana Mitrache