Mina Lupeni a împlinit 140 de ani de atestare și a fost momentul pe care minerii de acum l-au marcat cu o întrecere la tenis de masă. Grupați la simplu, sau dublu, ortacii au jucat mai multe meciuri și, în final, au ales învingătorii.

Mina Lupeni a  fost atestată prima dată în 1884, iar la 140 de ani a avut loc, la Clubul Sindicatelor din Lupeni, Cupa Minerul în organizarea Sindicatului Muntele. „Un aport deosebit pentru buna desfășurare a competiției și-au adus arbitri ce au supervizat partidele. Ne referim la foști sportivi legitimați ai tenisului de masă lupenean: Iszlai Ladislau, Boboc Dumitru, Iszlai Robert și Cimpean Darius”, se arată în comunicatul Sindicatului Muntele. Rezultatele au fost următoarele: La individual: locul 4 Bosanceanu Alexandru (Em Vulcan), locul 3 Achim Carol (Em Lupeni ), locul 2 Miron Marius (Em Lupeni ) locul 1 și campion al probei de simplu Androne Daniel de la (Em Lonea). La a dubl: locul 4 a fost ocupat de perechea Stoica Cosmin -Mirel Remus (Em Lupeni), locul 3 echipa Juricza Oliver -Dăneasă Adrian (Em Lupeni ), locul 2 a fost ocupat de echipa Androne Daniel -Vereș Iulian (Em Lonea ), locul 1 și campionii competiției la dublu a fost perechea formată din Achim Carol – Miron Marius (Em Lupeni )