Handbal maraton a fost duminica trecutã în sala de jocuri sportive a CSS Petrosani cu douã partide din  campionatul national junioare III (14-15 ani).  Mai întâi de la ora 11:00 s-a dat startul jocului CSM Vulcan – Victoria Nãdlac în seria G, un meci în care ocupanta locului 3, CSM Vulcan, a avut destule emotii spre final când a câstigat la un gol diferentã! Chiar dacã în min. 11 scorul indica 5-0 pentru Vulcan, elevele lui Elvis Stan au fãcut mari eforturi în ultimele 10 minute pentru a-si adjudeca victoria. CSM Vulcan a punctat prin Iasmina Pricopie (6 goluri), Karina Podaru (3), Bianca Secãrea (3), Daria Sindea (2), Denisa Achim (2), Teodora Hârtop (1), pentru echipa de la Nãdlac cele mai multe goluri fiind  marcate de Andreea  Crainic (7).

CSS Petrosani – CSM Tg. Jiu 20-25 (7-12)
La discretia oaspetelor
Galerie, peste 400 de spectatori, transmisiune amplificatã, o atmosferã de mare meci, publicul local asteptând o evolutie si un scor bun din partea gazdelor. Dar jocul CSSP-ului a fost o mare dezamãgire. Practic nu a functionat nimic în jocul echipei din petrosani, atacurile handbalistelor gazdã luând practic la tintã ba portarul, ba bara, ori zona de dupã poartã. Joc lent, pase gresite, toate aceste speculate de o echipã gorjanã mult mai determinatã, care a dominat meciul de la un capãt la altul. Practic echipa de la Tg. Jiu si-a luat revansa dupã înfrângerea suferitã în tur acasã, scor 22-26.

”Am prins una din cele mai proaste momente ale acestui campionat. Nu îmi explic ce s-a întâmplat, fiecare a jucat în legea sa. Vom analiza sã vedem ce s-a întâmplat”, a declarat antrenorul Daniel Brânzãu de la CSS Petrosani. De remarcat prestatia bunã a cuplului de arbitri principali din Craiova, la ambele meciuri Alin George Dumitru si Lucian Ionescu, precum si promptitudinea arbitrilor de masã, scorerul Vasile Argint si cronometrorul Cristian Kuszai
Ce i-a venit la gurã
Îndeplinind rolul de crainic sportiv la cuplajul handbalistic din week-end-ul trecut, la sala de jocuri sportive, am trãit aproape de emotiile cdelor patru echipe care au evoluat în aceastã etapã de campionat national de junioare III. Fete de 14, 15 ani si poate mai mici… Tocmai de aceea am rãmas socat (si nu doar eu) de atitudinea unui antrenor, profesor (!?) de la Victoria Nãdlac, pe numele sãu Helmuth Bornhardt. Omul îsi iesise din minti, cel putin în timpul time-out-ului, le-a fãcut albie de porci pe sportivele sale. Le certa si le înjura de ziceai cã pierde vreo finalã europeanã sau olimpicã, de numai stiau alea mici, sãracele în ce parte sã priveascã. Herr Bornhardt le-a fãcut zob cel putin în prima reprizã, din cretine, idioate, tâmpite sau nebune nu le-a scos domnul antrenor. Urlau de  se speriau si  spectatorii noroc cã fondul muzical sonor din pauzã mai atenua din apostrofãrile si  jignirile scoase din gura lui. Poate o fi fost omul într-o zi  mai proastã, poate  nu îl defineste  acest comportament dar credem cã asa mult tact si chiar  bun simt s-ar  impune la acest nivel.  N-am dat cu parul, am spus doar…