Sala de sport a Col. Ec. „Hermes” din Petrosani a fost în week-end-ul trecut gazda a douã meciuri din Campionatul National de Junioare III (13-14 ani) si Junioare II (15-16), cele douã partide marcând startul noului sezon 2016-2017.

Un sezon la care s-a renuntat la partidele sistem turneu (cu etape într-un oras la care participau toate echipele), jucându-se sistem etapã, fiecare cu fiecare, ca si  în campionatul de fotbal. Cele douã echipe ale CSS Petrosani pregãtite de prof. Daniel Brânzãu au luat start bun cu câte o victorie fiecare.

Echipa de junioare III a deschis “balul”sâmbãtã, 17 septembrie cu o victorie dificilã, 27-25 cu H.C.M. Craiova, dupã ce la pauzã era 12-14!

Au jucat: Anamaria Szalasi, Sara Rus, Iasmina Cebuc (portari), Dalia Câmpean (13 goluri), Andreea Târlea (5 goluri), Denisa Surd (4g.) Giulia Kovacs (2g.) Timeea Farago (2g.), Iulia Iancu, Roxana Mat, Erika Adkar, Bianca Bârlida, Raluca Vânãtoru.

La junioare II, CSS Petrosani a învins cu 27-21 (12-11) pe Unirea Sânnicolau Mare dupã un scor strâns la pauzã. Pentru petrosenence au jucat: Denisa Tudor, Bianca Krautner(portari), Nicoleta Kurlender (10 goluri), Delia Fãnic (8 g.), Andreea Târle (4g.), Denisa Nitu (2g), Evelyn Avãdanei (2g.), Giulia Kovacs, Livia Stoica, Daciana Codarcea, Denisa Avãdanei, Dalia Câmpean.

“Mã bucur cã am reusit în douã victorii încã din startul campionatului. Avem un lot bun la nivelul celor douã grupe de junioare II si III si sper cã vom face o figurã frumoasã în acest sezon” a spus antrenorul CSSP, Daniel Brânzãu.

Campionatul de junioare II si III are un nou format începând din acest sezon. Turul va avea loc în perioada septembrie – octombrie, apoi vor urma douã turnee de salã în perioada noiembrie – decembrie, dupã care în februarie – martie 2016, returul.