Desi a deschis scorul în meciul de la Agrocompany Bãcia (gol Albu în min. 20) campioana en titre a fost învinsã cu 3-2 (Apati 2, R. Stoica marcatori) fiind astfel la a doua înfrângere în actualul campionat.
Singura victorie în deplasare a etapei a 9-a a reusit-o CSC Ilia 1-0 la Sargetia Bretea Romanã, prin golul marcat de Adrian Pârvu în min. 81.
Liderul AS Retezatul ”Tara Hategului” Hateg suferã prima înfrângere 0-3 la Unirea Gen. Berthelot, gazdele punctând prin Dãncescu (min. 28), Jurmoni (min. 39) si Bâhu (min. 88), acesta din urmã un autogol.
”Greu fãrã un atac unde Iancu Sterp era o piesã importantã. Acum el ”joacã” la Kanal D la emisiunea Andreei Mantea, Puterea Dragostei. N-am jucat nimic, înfrângere meritatã”, a declarat Eugen Bãiconi, presedintele AS Tara Hategului.
Zarandul Criscior – Univ. Petrosani 5-2 (3-0)
Din ce în ce mai greu…
În prima jumãtate de orã a meciului , gazdele conduc cu 3-0. Petrosenenii au avut o singurã rezervã pe ”veteranul” Viorel Mihãilescu (52 de ani) care a intrat dupã pauzã în locul lui Cucãilã (47 ani), marcând al doilea gol al studentilor.
Din lipsã de efectiv Marius Cucãilã a evoluat ca jucãtor de câmp, desi el este portar.
Zarandul Criscior: Cioflicã – Bratima (min. 59 Al. Matei), Dâlv (min. 67 Bota), R. Deoancã, Ov. Duma – P. Biris, Ov. Duma, Furdui, Lulusa – Em. Rosca (min. 59 Nistor), Terchia.
Univ. Petrosani (antr. Gabi Nitu): Ozarchevici – Fl. Maria, Bogyo, Bâncianu, Cârciumaru – Cucãilã (min. 46 Mihãilescu), Horobet, Logo, Macaru – Schiopu, Selaje.
Arbitru: Raul Bãdãrãu – Deva.
Golurile: 1-0 Terchia min. 8; 2-0 P. Biris min. 13; 3-0 Lulusa min. 29; 3-1 Horobet min. 53; 4-1 R. Deoancã min. 57; 5-1 P. Biris min. 63; 5-2 Mihãilescu (min. 90) din penalty în urma unui fault comis asupra sa de cãtre Furdui.
Iancu Sterp, fotbalistul hategan care a înnebunit fetele la Kanal D
La doar 21 de ani, Iancu Sterp, fratele cântãretului Iancu Sterp, componenet al echipei AS Retezatul Tara Hategului din Hateg face furori printre femei de când a intrat la emisiunea ”Puterea Dragostei”, moderatã de Andreea Mantea la Kanal D.
El a intrat în aceastã emisiune în luna mai fiind absolvent al Col. National „I.C. Brãtianu” din Hateg specializarea tehnician în turism. El locuieste în satul Tustea din comuna Gen. Berthelot, un sat cu doar 261 de locuitori!
”Este un bãiat foarte muncitor si cu mult bun simt. A început la juniorii Retezatului Hateg cu Romulus Bobu, apoi în sezonul 2018-2019 a fost un atacant de bazã al echipei. Acum suntem colegi de gazon la Retezatul Tara Hategului”, a spus Falviu Itul antrenorul Retezatului Hateg.
Post scriptum la o înfrângere / ”Am fost penibili!”
Surprizã de proportii în etapa din week-end-ul trecut la liga a IV-a Cetate II Deva – Retezatul Hateg 1-0 gol Mihoreanu în min. 12. ”N-am  înteles nimic. Am fost penibili! Am jucat sub orice criticã în prima reprizã, apoi am ratat enorm dupã pauzã. A fost una din zilele noastre slabe”, a declarat Flaviu Itul, antrenorul Retezatului Hateg.