N u îmi aduc aminte în ultimii ani….50 de ani să fi văzut asemenea meci, cu atâtea întorsături de situații, de ziceai că-i vreun meci cotat la vreo casă de pariuri din China sau Thailanda!

Un meci disputat cu garda jos, în care s-au marcat 9 goluri, însă greu de anticipat cine ar fi putut câștiga. Cele două echipe și-au onorat pozițiile de ocupante ale primelor două locuri, oferind un spectacol la scenă deschisă celor peste 700 de spectatori prezenți la meci.
Goluri frumoase, revenirii spectaculoase de scor, ratări, lovituri de la 11m, un „meniu all inclusive” spre….thriller, una peste alta, un meci de povestit nepoților.
MINERUL LUPENI-AURUL BRAD 5-4 (3-2)
Minerul Lupeni (antrenor Dan Voicu): A. Tonca, D. Androne (minutul 86 Șilip), Ciocârlan, Arcuși, D. Belei, Prem, Bănceanu, I. Roșian (minutul 60 Buțurcă), Mândreci, Mazilu (minutul 60 Seb. Popescu), Băcăran (minutul 65 Harangozo).
Aurul Brad (antrenor Mihai Leaha): M. Iancău, Șoit, Deak, Dumitraș (minutul 57 Cătană), Pașca (minutul 57 Lehel), Bostan, Leaha, Chelariu, I. Filipaș, Tecsi, Demian (minutul 88 Stănilă).
Arbitru: Raul Bădărău-Deva | Spectatori: 700
GOLURILE: 1-0: Tecsi (minutul 4) cu boltă de la 16; 1-1: Prem (minutul 11) după o cursă de 30m: 2-1: Mazilu (minutul 24) 11m, Mândreci faultat de Leaha
3-1: Băcăran (minutul 31) cu boltă de la 25m, din pasa lui Bănceanu
3-2: Șoit (minutul 41) cu capul din centrarea lui Chelariu; 3-3: Tecsi (minutul 58) 11m la un fault a lui D. Androne la Tecsi; 3-4: Tecsi (minutul 69) 11m, henț la Ciocârlan; 4-4: D. Belei (minutul 74) din lovitură liberă de la 18m, după un fault la Mândreci; 5-4: A. Harangozo (minutul 83) 11m fault Deak la A. Harangozo

O ETAPĂ NEBUNĂ!
O etapă a 5-a cu 32 de goluri, cu niște răsturnări de scoruri ce nu s-au mai văzut la acest nivel.
La Hațeg, Retezatul învinge cu 6-3 după ce oaspeții au condus cu 2-0 și 3-1 la pauză, Robert Cristian (35 ani) marcând patru goluri pentru hațegani!
C.S.C Sântămărie Orlea, după doar 2-0 la pauză, aplică o „corecție” cu 8-2 celor de la Victoria Călan și aici, revenit după o suspendare, Darius Pușcă (fostul jiulist) marcând patru goluri.
La Orăștie, campioana en titre, Gloria Geoagiu a condus cu 1-0 până în minutul 88 când a fost egalată de Noja.
Vulcanul „erupe” la Lonea și spulberă echipa Inter Petrila cu 2-0, goluri marcate de Pârvulescu și Gavrilescu.
Despre „thriller”-ul de la Lupeni, pe larg în Cronica meciului.

Fotografie la minut
MOMENT EMOȚIONANT
Înaintea startului de meci de la Lupeni, lovitura de începere a fost dată de Romulus Leca (73 de ani), fost component la Minerul în perioada 1976-1982, autor a 48 de goluri pentru lupeneni, cel care a marcat un gol la primul meci Minerul Lupeni-Aurul Brad 2-1, în 1976. El a discutat amical înaintea partidei cu antrenorul Dan Voicu, cel cu care a fost coechipier în acel meci din ’76. Au fost momente aplaudate și savurate de spectatori.