I ată că mult prea lăudații jucători ai Lupeniului au dat în week-end-ul
trecut, un bobârnac în plex tuturor, conducători, antrenor și mai ales celor aproape 1 000 de spectatori, printr-o evoluție lamentabilă în fața unei echipe Gloria Geoagiu care s-a distrat, pur și simplu, cu jaloanele Minerului.
O echipă făcută KO pe propriul teren, care juca de parcă atunci se întâlniseră , chemată prin telefon sau Tik-Tok, fără vlagă, fără orizont, fără nimic. Gloria Geoagiu i-a adus cu picioarele pe pământ și dacă a fost numai 0 – 3, au scăpat ieftin! Doar două faze având legătură cu fotbalul au reușit lupenenii, când? Belei (minutul 80) a luat la țintă transversala și G. Rădulescu (minutul 87) șut excelent de la 20 m, apărat de portarul Deak.
În rest, niște fantome trezite parcă din somn, care nu înțelegeau ce li se întâmplă…
S-o luăm ca pe un accident, căci în mod normal nu asta este Minerul Lupeni.
„Am fost penibili”
Antrenorul Dan Voicu (Minerul Lupeni) a declarat imediat după meci: „N-am înțeles nimic. Am fost penibili, ne-au făcut varză! Condamn atitudinea jucătorilor, total pe dinafară cu această comportare și îmi cer scuze publicului numeros care a avut un comportament exemplar. Sper că a fost un coșmar care nu se va mai repeta”.
MINERUL LUPENI – GLORIA GEOAGIU 0 – 3
MINERUL LUPENI (antr. Dan Voicu): Adr. Farcaș – H. Moldovan (minutul 38 Ciorâia), Ciocârlan, Buțurcă (minutul 63 Baraghin), Șilip – G. Rădulescu, I. Roșian (minutul 28 Udvar,
minutul 67 Ilinca), A. Harangozo, Mândreci – D. Belei, Ov. Iepure.
GLORIA GEOAGIU (antr. Gabriel Cotoară): A. Deak – Puțan (minutul 60 Bacrău), Ciucurescu, Scrob, Fulea – Tătulea (minutul 61 Joldes), Vajda, Cârdei, Hăprian (minutul 90 Hila) – Cl. Marcu (minutul 52 Vlad), Al. Costea (minutul 65 Noja).
Arbitru: Viorel Miclean – Brad
Spectatori: 1 000
GOLURILE:
0 – 1: Tătulea (minutul 12) din acțiune, după ce i-a pierdut pe drum pe Șilip și Buțurcă, inerți;
0 – 2: Cl. Marcu (min. 30) dupa ce i-a ridiculizat pe H. Moldovan, Ciocârlan și Buțurcă;
0 – 3: Tătulea (minutul 48), după un luft în careu a lui Ciocârlan
GAZDELE, UNUL DIN 5!
A fost o etapă a oaspeților, care au caștigat patru din cele 5 meciuri ale etapei a 2 – a sistemului play-off – play- out, gazdele având evoluții lamentabile. Doar Corvinul II Hunedoara și-a onorat postura de gazdă, învingând clar Dacia Orăștie cu 4 – 2.

1.Gloria Geoagiu 2 2 0 0 6-1 30p
2.Minerul Lupeni 2 1 0 1 3-4 28p
3.Corvinul II Hunedoara 2 1 0 1 5-5 21p
4.Dacia Orăştie 2 0 0 2 3-7 21p
CLASAMENT PLAY-OUT
5. Inter Petrila 2 2 0 0 7-0 21p
6.Şoimul Băiţa 1 1 0 0 3-1 20p
7.C.S.M II Deva 2 2 0 0 7-1 19p
8.Minerul Uricani 2 1 0 1 2-5 10p
9.C.S.M Vulcan 1 0 0 1 1-2 8p
10.Victoria Călan 2 0 0 2 1-6 7p
11.Viitorul Şoimuş 2 0 0 2 1-7 4p
Etapa a 3-a, 13-14 mai 2023