M inerul Lupeni își respectă clar statutul de candidată la locul 1. Joacă într-un ritm alert chiar dacă adversarul nu-și poate depăși condiția unei echipe de curtea școlii.

Echipa de la Băița s-a prezentat lamentabil, a venit cu 10 jucători, din minutul 42 a rămas cu 9, prin accidentarea lui Jibotean, antrenorul Adrian Popovici ar fi „aruncat prosopul”, dar golul lui Drînda din finalul primei reprize l-a făcut să se răzgândească.
Lupeniul a finalizat din toate pozițiile, jucătorii au făcut un antrenament util înaintea unei partide grele în acest weekend la Geoagiu.
În așteptarea lui Ov. Iepure, Băcăran sau Bg. Matei, – portarul A. Tonca a avut și el o ușoară accidentare-, jucători importanți în angrenajul echipei, Minerul Lupeni continuă să țină o ștachetă înaltă la toate nivelele: gazon excelent, peste 500 de spectatori, stație de amplificare, imn, program de meci, transmisiunea live a partidelor. Toate ingredientele pentru a face față unui eșalon superior, în speranța promovării în vara lui 2024.
MINERUL LUPENI-ȘOIMUL BĂIȚA 11-1
Minerul Lupeni (antrenor Dan Voicu): Al. Sandu, Arcuși, Ciocârlan (minutul 46 H. Moldovan), Șilip (minutul 46 Buțurcă), D. Belei (minutul 46 D. Androne), Prem, Glăvan (minutul 46 I. Roșian), Bănceanu, Mândreci, Mazilu (minutul 46 A. Harangozo), Seb. Popescu.
Șoimul Băița (antrenor Adrian Popovici): Marcovici, Boroleanu, Jibotean, Lăcătuș, Manea, Zgîrdea, Molnar, Meke, Vălășutean, Drînda.
PLOAIE DE GOLURI
Scoruri de….scoruri în etapa a 7-a a Ligii a IV-a hunedorene, cu gazde făcute zob, oaspeți umiliți.
C.S.M Vulcan conduce la pauză cu 1-0 la Vulcan (gol Pardos în minutul 21), apoi gazdele, Retezatul Hațeg, revin la 4-1, Krafft marcând și el pentru 4-2 în favoarea gazdelor.
Minerul Uricani în nota obișnuită, 0-5 la Dacia Orăștie, se știe!
C.S.M II Deva i-a făcut la Lonea, zob pe cei de la Inter Petrila, scor 5-0, iar C.S.C Sântămărie Orlea continuă să fie surpriza plăcută a acestui campionat.
Aurul Brad se ține de Lupeni, a învins cu 6-3 la Victoria Călan.