Soimul Bãita a pierdut primul sãu meci din actuala editie de campionat, 0-2 la Universitatea Petrosani.

Inter Petrila a ratat o victorie importantã la Hateg, 1-1, dupã ce a condus cu 1-0 (gol Ad. Dolha), fiind egalatã prin golul lui Caia.

Uricaniul si Vulcanul au câstigat la „masa verde”, 3-0, cu cele douã echipe retrase din campionat, Gloria Geoagiu si Cetate II Deva.

Hercules Lupeni – Jiul Petrosani 5-0 (2-0)

La relanti

Hercules Lupeni a stiut cã are în Jiul Petrosani un adevrsar fãrã veleitãti si l-a tratat ca atare: calm, sigurantã, exactitate. Abia la scorul de 2-0 pentru gazde, Jurado (min. 43) are o primã ocazie pentru jiulisti, dar sutul spaniolului din 6 m este scos de Adi Farcas. Dupã pauzã, dominarea Lupeniului este tot mai clarã, desi echipa lui Dan Voicu practicã un joc economic, având în patru minute trei mari ocazii de gol: min. 48, R. Moldovan suteazã excelent, respinge portarul R. Faur, Firan reia în barã, min. 50, Brândusa expediazã o minge de la 25 m, respinge acelasi R. Faur, care va mai avea o interventie excelentã în min. 52, la sutul lui Firan de la 30 m. Va fi 3-0, apoi M. Pop (min. 61) trage razant de la 20 m, dupã 4-0 alte ocazii ale Lupeniului, când Brândusa (min. 67) nimereste transversala de la 20 m, iar D. Ursachi (min. 75) îl ia la tintã din 6 m pe R. Faur. Meciul se încheie cu 5-0, în ultimele zece minute lupenenii jucând „la semicerc”, considerând cã si-au fãcut treaba pe deplin.

Hercules Lupeni – Jiul Petrosani 5-0

Hercules Lupeni (antr. Dan Voicu): A. Farcas – Ciorâia (min. 64 Ungurianu), Ad. Rosian, M. Pop, Firan (min. 56 D. Ursachi) – Buturca, Brândusa, Ciocârlan, R. Moldovan – M. Filip, I. Rosian

Jiul Petrosani (antr. Cosmin Kanduth): Faur – Visa, Dan Stoica, Cipr. Dumitrescu, Mândrut – Stamate (min. 65 Turdean), Adriano Higueira (min. 79 R. Lucaci), M. Avram, Pãsãricã – Juradu, Bãlãutã (min. 83 Vrabie)

Arbitru: Cristian Lazãr – Petrila

Obs. AJF: Ionel Cârstea – Petrosani

Spectatori 400

Golurile: 1-0: R. Moldovan (min. 9), din 3 m, 2-0: Brândusa (min. 37), cu capul din 5 m, din centrarea lui Firan, 3-0: Firan (min. 54), de la 18 m, pe jos, la coltul lung, 4-0: M. Filip (min. 62), cu latul la vinclu de la 14 m, 5-0: D. Ursachi (min. 78), dupã ce mingea revine din bara transversalã.

Univ. Petrosani – Soimul Bãita 2-1 (0-0)

„Soim” cu penele smulse!

Mare surprizã în „Dealul Institutului”, unde liderul Ligii a IV-a hunedoara a suferit prima înfrângere din campionat! Echipa Universitatea Petrosani a practicat poate cel mai bun joc al sãu în actualul campionat, începând curajos un meci în care au avut primele ocazii în min. 22, când Dragos Barbu trage razant, pentru ca în min. 27, portarul Ursu sã se opunã golului la sutul expediat de la 20 m de R. Andrei. La reluare, debusolare totalã a Soimului, cu 0-2 în numai douã minute si un gol marcat în minutul 70. Ultimele 20 de minute, sunt dramatice, I. Gavriluti si Ov. Popesc au meritul de a vãmui multe mingi, Arcusi este periculos pe contraatac, Grigoras si Tãmãsiloni au interventii decisive, trec si cele trei minute de prelungire si gazdele înving nesperat. Fãrã Pisoiu (plecat de la echipã) si Pepenar (suspendat) – cei doi au marcat împreunã 34 din cele 67 de goluri ale echipei -, Soimul Bãita pare a fi o echipã fãrã cârmaci, care nu mai este chiar atât de sigurã pe victoria finalã…

Univ. Petrosani – Soimul Bãita 2-1

Univ. Petrosani (antr. Gabi Nitu): Santa – Bulimej (min. 66 Marton), Vl. Negrea (min. 72 Plãcintã), Coltisor, Arcusi – Tãmãsiloni, Puian, R. Andrei, I. Gavriluti – Dg. Barbu (min. 44 Grigoras), Ov. Popesc

Soimul Bãita (antr. Adr. Pepenar): Ursu – Petresc (min. 64 Gherga), Vârlan (min. 75 Jurj), Sevastita, Vârlan – Dãrãban, Soit, Mateescu, Benea (min. 64 Stamatin) – Visan, Cârdei

Arbitru: Daniel Roman – Deva

Obs. AJF: Vasile Capotescu – Hunedoara

Spectatori: 100

Golurile: 1-0: Grigoras (min. 60), din 11 m, dupã un fault al lui Petresc asupra lui I. Gavriluti, 2-0: Grigoras (min. 62), din centrarea lui Ov. Popesc, 2-1: Soit (min. 70), cu capul din 6 m, la o loviturã liberã executatã de Stamatin