Viitorul Şelimbăr –  Gilortul Tg.Cărbuneşti  = 3-2

Viitorul Dăeşti – F.C.Hermannstadt II = 3-2

Gaz Metan Mediaş II –  C.S.M.Deva

Flacăra Horezu – Gilortul Tg.Cărbuneşti

Jiul Petroşani – Viitorul Dăeşti

SELIMBĂR, LIDER DUPĂ PENALTY!

• Viitorul Şelimbăr a condus cu 1-0, apoi a egalat la 2-2, câştigând cu 3-2 meciul cu Gilortul Tg.Cărbuneşti printr-un penalty reuşit în min.90 de Neacşu ● Viitorul Dăieşti şi-a revenit după 0-1, câştigând cu 3-2, într-un meci în care fiecare echipă a înscris din 11 m ● COVID-19 nu iartă: partidele Gaz Metan II Mediaş – Flacăra Horezu şi C.S.M.Deva – Măgura Cisnădie au fost amânate ●

Minerul Costeşti – Jiul Petroşani  2-2(1-2)

CU FRUNTEA SUS

Minerul Costeşti – Jiul Petroşani  2-2

Jiul Petroşani: (antr. Damian Militaru): Haring-Stoicoiu, Bg.Matei, Torkoş, Szekely-R.Sandu, Bădărău, Mărmăneanu-Cuibari (c.r.min.73) Keszeg (min.90 Perşe), G.Turcu (min.80 R.Bălan).

GOLURILE

0-1: Bădărău (min.18) şut de la 20 m, la vinclu.

0-2: G.Turcu (min.33) din pasa lui Keszeg.

1-2: Traşcă (min.34) şut cu latul.

2-2: Mihalcea (min.89) cu capul.

Desigur că după ce conduci cu 2-0 şi pe final eşti egalat la 2-2, poate fi un motiv de supărare. Dar trăgând linie, pentru o echipă neexperimentată ca Jiul, la nivelul Ligii a III-a, e important că după cinci etape nu eşti chiar ciuca bătăilor, aşa cum anticipau unii acum vreo lună…

Jiul a avut o primă repriză în care s-a impus, reuşind să conducă la 2-0 – ce gol superb a marcat Bădărău! – şi numai lipsa de concentrare în ultimele 5 minute a făcut ca Jiul să nu poată pleca cu toate cele trei puncte de la Costeşti.