O partidă desfășurată într-o atmosferă ostilă, în care spectatorii gazdelor au huiduit și-au înjurat din toți rărunchii, orice atingere de balon a jucătorilor Jiului.

În aceste condiții și cu unele momente în care gazdele au jucat mai ofensiv, dar și fără Ramon Gașpar, eliminat în repriza a doua la o intrare dură asupra unui adversar, iar Velici s-a accidentat și el, în condițiile în care se afla într-un moment bun al
carierei sale.
Din păcate, debut nereușit pentru noul antrenor al Jiului. Gabriel Radu, care cu siguranță va trage concluziile ce se impun după acest meci pierdut, totuși, în niște circumstanțe ostile din partea gazdelor.
Important este că Jiul își păstrează prima poziție în clasament și după această etapă.

GILORTUL TG. CĂRBUNEȘTI – JIUL PETROȘANI 2-1
Gilortul Tg. Cărbunești (antrenor Mario Găman):
Iuțalim-Bălănescu, Gheorghe, Siewe, Popescu (minutul 53 Pătrășcoiu)-Avrămescu, Oprișa, Săulescu (minutul 53 Marina), Dănăricu (minutul 68 Meliță)-Roncea (minutul 77 Marica), Gâlcescu.
Jiul Petroșani (antrenor Gabriel Radu): M. Popescu-Jurcuț, Paliu, A. Stancu, Lovas-R. Sandu (minutul 82 Pencea), June (minutul 46 Gașpar), Ferhaoui, Geangălă-Dănăilă (minutul 77 Ciubotariu), Velici (minutul 61 Istrate).
Arbitru: Costinel Iacob-Craiova
Spectatori: 200
GOLURI
1-0: Săulescu (minutul 10) din 6 m
1-1: Dănăilă (minutul 22) din pasa lui Ferhaoui
2-1: Avrămescu (minutul 87) șut la rădăcina barei

Declarații: „Am reușit o partidă excelentă.”
Antrenorul echipei Gilortul Tg. Cărbunești, a declarat la finalul meciului: „Astăzi am reușit o partidă excelentă din toate punctele de vedere, am demonstrat că suntem atât de buni (!?). Am bătut liderul fără nici un drept de apel. Îmi felicit echipa și publicul care ne-a fost de un real ajutor” a spus antrenorul Mario Găman.
„Am făcut față unui joc dur”
„Noi ca o echipă mai tehnică nu ne-am adaptat cu un teren greu. Am făcut față unui joc dur al gazdelor, una din urmări fiind accidentarea lui Velici. A fost un prim eșec în campionat, dar ne vom reveni” a declarat antrenorul secund al Jiului, Damian Militaru.

FURTUNĂ LA VÂRF
Primele două ocupante ale clasamentului Seriei a 7-a au clacat în etapa a 5-a, Jiul și C.S.M Deva nereușind să învingă la Tg. Cărbunești respectiv pe C.S.C Ghiroda.
Surprinzătoare și înfrângerea cu 1-3 la Ghiroda, a echipei lui „Rotaru și Olguța”, C.S.U II Craiova, care se dovedește a nu fi chiar un „copy-paste” reușit. Scorul etapei la Filiași, un 5-0 sec al echipei A.C.S.O cu nou-promovata C.S.O Turceni.
Singura victorie în deplasare, F.C.U II („Mititelu”) Craiova 3-1 la Voința Lupac.