Sportivi din 4 țări s-au întrecut la una dintre cele mai dificile competiții de ciclism, în pasul Vâlcan. A fost cea de a treia ediție a concursului Drumul lui Mihai Viteazul și, chiar dacă au existat competitori puternici, încă nu a fost depășit recordul de viteză la urcare.

Nu mai puțin de 53 de bicicliști s-au întrecut la cea mai grea competiție de cățărare, care a avut loc în Valea Jiului, pe drumul ca un zid, ce urcă spre Pasul Vâlcan.

Au fost bikeri din Ungaria, România, Italia și Franța, dar, cu tot efortul și pregătirea lor, nimeni nu a dobărât recordul de până acum.

Pe podium au urcat:

Vlad Stanciu din Brad, locul I, care a străbătut distanța în 47 de minute și 27 de secunde. Pe locul 2, cu 48 m 27s s-a clasat Vlad Păcurar din Arad, iar pe locul 3 cu 48m și 43s a ajuns Giovanni Giacometto, din Italia.

Dar cel mai bun timp încă nu a fost bătut deocamdată. A fost stabilit acum 3 ani și este de 47 de minute. Cel care a câștigat acest premiu și deține recordul se numește Viorel Bran și este din Deva, campion național de contratimp.

Întrecerea s-a desfășurat pe un traseu mai mult decât greu, cu o diferență de nivel de 1.000 de metri, în  doar 11 km  de urcare. Tocmai de aceea,  competiția îi adună pe cei mai buni bicicliști din țara notsră, traseul fiind în topul european la capitolul dificultate.

Vezi aici: Concurs ciclism – Drumul lui Mihai Viteazul – Ed 3 – 06 aug 2022 – YouTube

Să urci 11 km, pe bicicletă, pe un traseu ce poate fi comparat pe alocuri cu un zid aproape vertical, este cea mai dură provocare pentru un biciclist antrenat.