E ra toamnă și frig ca acum, octombrie 1988. în România se făcea foamea la greu. Fotbalul își urma cursul firesc, Valea Jiului avea două echipe în Divizia „B”, Jiul și A.S Paroșeni Vulcan, în serii diferite.

În etapa a 8-a, pe 9 octombrie 1989, la Vulcan, pe stadionul de peste Jiu venea „Poli” Timișoara, locul 2, la egalitate de puncte cu Olimpia Satu Mare de pe primul loc. stadion arhiplin, veniți să asite la un meci tare.
Încă dinainte cu o zi circulau zvonurile. Câteva tiruri pline cu produse de carne, mezeluri și alte cele, umpluseră rafturile alimentarelor din Vulcan. Ce minune se putuse întâmpla pe foamea asta?
Lucrurile deveneau clare, autocamioanele respective având numere de TM și sigla „ComTim”, adică a combinatului de carne de la Timișoara.
Practic, ce se întâmplase? În toate zilele premergătoare meciului, telefoanele au zbârnâit între Vulcan și Timișoara, pentru a se facilita câștigarea partidei de către timișoreni.
Miza nu erau banii ci produsele din carne! S-au stabilit cantitățile și de-aici încolo „plata” urma a fi făcută pe teren.
Meciul a început, Timișoara ratează un penalty în minutul 26 prin Trăistaru, dar în minutele 50 și 67, același Trăistaru și Banu duc scorul la 2-0 pentru „Poli”, Doru Stana marcând golul „stabilit”, pentru gazde în minutul 77, dintr-un penalty, după un fault asupra lui Dianu.
Astfel, echipa lui Petre Libardi (cu Homan, Buzduga, Dianu, Ghișan, Dan Voicu, Adr. Barbu, I. Popa etc.) pierde 1-2 „Poli” rămâne în coasta Olimpiei Satu Mare (3-1 cu C.S.M Reșița), iar populația Vulcanului trăiește clipe de fericire o perioadă de timp, prin cadoul făcut de timișoreni, într-un octombrie al foamei, acum 35 de ani.
„Ne-am anunțat toți prietenii, rudele, era o
nebunie în oraș. Parcă trăiam pe altă planetă! După ce ani de zile fuseserăm ținuți la cartelă, dintr-o odată ne-am trezit cu belșugul peste noi. Ce era să facem? Normal că le-am dat meciul”, povestește unul dintre fotbaliștii Paroșeniului de atunci.