O singurã echipã din Valea Jiului a reusit în etapa a 18-a victoria, Hercules Lupeni, într-un meci dramatic pe teren propriu.

Minerul Uricani nu se regãseste în continuare, 0-0 acasã cu Aurul Certej.

Jiul Petrosani nu câstigã, dar nici nu pierde la Victoria Cãlan, unde reuseste un 0-0.

C.S. Vulcan deschide scorul în meciul cu Metalul Criscior – gol Bg. Andone în minutul 14 –, dar va fi egalatã, 1-1, printr-un penalty reusit de Petrisor în min. 49.

Liderul Soimul Bãita s-a distrat la Aurul Brad, 2-0 fãrã nicio problemã…

Hercules Lupeni – Inter Petrila 3-2 (1-1)

Derby onorat

Aproape 400 de spectatori au fost prezenti la un joc între cele mai bune echipe din Valea Jiului si n-au avut ce regreta. A fost o partidã dinamicã, cu momente peste nivelul Ligii a IV-a, o partidã pe care gazdele au gestionat-o mai bine, prin atitudine si dãruire, reusind sã revinã de douã ori din postura de echipã egalatã.Gazdele pleacã aparent cu un moral perfect, deschizând scorul în minutul 4, dar le trece glontul pe la ureche în min. 30, când Adi Dolha nu speculeazã gafa portarului C. Ursachi.Rada va retine însã la cealaltã poartã (min. 36) în picioarele lui Rere Moldovan, în mare formã la 38 de ani, dar la cabine se intrã cu 1-1.Imediat dupã pauzã va fi 1-1 si 2-1, Petrila e pe val, dar portarul C. Ursachi are douã interventii formidabile (min. 54 si 60) la Adi Dolha, revenindu-si dupã ezitãrile din prima parte. Dupã ce oaspetii egaleazã la 2-2 în min. 63, atacurile Lupeniului devin mai consistente, în min. 72 Harangozo II nimereste transversala de la 25 m, golul izbãvirii venind în min. 78, Lupeniul câstigând meritat, fãcând rocada pentru locul 2.

Hercules Lupeni – Inter Petrila 3-2

Hercules Lupeni (antr. Dan Voicu): C. Ursachi – M. Filip, Firan, Buturcã, Ungurianu – Brândusa, Ciocârlan, Cojocaru (min. 77 M. Pop), Harangozo II (min. 89 M. Moldovan) – R. Moldovan (min. 90 Sipos), D. Ursachi

Inter Petrila (antr. Avram Moldovan): Rada – Perse, A. Câmpean, Agapi, I. Androne (min. 53 Coste) – Torkos, Bg. Matei, Kalai, Cozac (min. 75 Duma) – D. Alexandru (min. 87 Zavracu), Ad. Dolha

Arbitru: Daniel Thirt – Cãlan, Obs. AJF: Hanzi Stan – Deva, Spectatori: 400

Golurile: 1-0: R. Moldovan (min. 4), din 3 m; 1-1: Kalai (min. 38), la vinclu de la 18 m; 2-1: Brândusa (min. 47), din 3 m; 2-2: Bg. Matei (min. 63), din actiune, sut de la 10 m; 3-2: Brândusa (min. 78), cu capul din 6 m

Univ. Petrosani – Retezatul Hateg    2-2 (0-1)

Când te culci pe-o ureche…

Început în fortã al hateganilor în „Dealul Institutului”, cu un gol marcat în min. 19, dar apoi cele mai clare ocazii le au petrosenenii: min. 31 – sut de la 30 m Ov. Popesc, respinge A. Tonca, min. 35 – Rãducu Andrei trage razant de la 25 m, hateganii revin si ei cu douã ocazii, Robert Popa (min. 37) ratând din 3 m, sutul lui Simoneac (min. 43) stergând bara!La reluare, Hategul puncteazã pentru 0-2, dar echipa lui Nelu Gavriluti nu-si poate conserva rezultatul si se trezeste egalatã în minutul 78! Retezatul se trezeste dupã dusul rece, Simoneac (min. 78) trimite razant, îl imitã Fabian Pop (min. 83) cu un sut de la 8 m. Momente de panicã pentru hategani, care dupã un scor confortabil în minutul 48, s-au trezit în postura de a-si apãra mãcar un egal.

Univ. Petrosani – Retezatul Hateg 2-2

Univ. Petrosani (antr. Gabi Nitu): Fl. Negrea (min. 50 Santa) – Arcusi, Coltisor, Puian (min. 70 Plãcintã), Tãmãsiloni – Bulimej (min. 38 Grigoras), Raboj, I. Gavriluti, R. Andrei – Vl. Negrea, Ov. Popesc

Retezatul Hateg (antr. Nelu Gavriluti): A. Tonca – Bg. Stefan (min. 86 Banã), Laslãu, Aijoaie, M. Daj – Simoneac, Cãrãvan, V. Pârvu, R. Popa (min. 71 Ispas) – Fab. Pop, Caia (min. 77 Dãncescu)

Arbitru: Petre Voica – Deva; Obs. AJF: Petre Zlate – Lupeni; Spectatori: 100

Golurile: 0-1: R. Popa (min. 19), din 3 m; 0-2: Fab. Pop (min. 48), de la 3 m din centrarea lui Simoneac; 1-2: Ov. Popesc (min. 52), de la 6 m, pozitie suspectã de ofsaid; 2-2: R. Andrei (min. 75), din foarfecã