Meci disputat pe Centrul Turistic pentru Agrement și Sport Dolj din Craiova, un joc disputat cu multe faze spectaculoase de unde au rezultat șapte goluri! Cu tânărul Atanas Trică (19 ani), component al Naționalei U.20, C.S.U II Craiova, a avut omul, care a reușit
să puncteze
de trei ori, trecând în fruntea
golgeterilor Seriei a 7-a.

Jiul are
meritul că fiind condus cu 4-1 și-a revenit excelent, pe final, cu dubla lui Istrate, fiind foarte aproape de a pleca cu un egal. Poate la Șimian….
UNIVERSITATEA II CRAIOVA-JIUL PETROȘANI 4-3 (2-1)
C.S.U II Craiova (antrenor Ștefan Florescu): Goga-Gașpăr, Mitrache, Brășfăleanu, Ene-Lăpădătescu, Sala, Tomșa, Bană- Trică, D. Barbu.
Jiul Petroșani (antrenor Damian Militaru): M. Popescu-Iftimie (minutul 65 D. Fage), lovas, Torkos, D. Filip-R.Sandu, June (minutul 65 Ciubotariu), Ferhaoui (minutul 75 Gașpar), R. Stancu-Dănăilă (minutul 60 Istrate), Marincat.
Arbitru: Alexandru Suvar-Sibiu | Spectatori: 50
Golurile: 1-0 : Trică (minutul 16) din centrarea lui Sala; 2-0 : Trică (minutul 31) din 3m; 2-1 : Ferhaoui (minutul 40)-11m, la un fault a lui Brășfăleanu la Dănăilă; 3-1 : Trică (minutul 61) deviere din 3m la centrarea lui Ene: 4-1 : Sala (minutul 70) de la 2m, din centrarea lui D. Barbu: 4-2 : Istrate (minutul 84) cu capul din 6m, la un corner executat de Gașpar
4-3 : Istrate (minutul 90) dintr-o splendidă acțiune individuală
RUNDA CU RECORD DE GOLURI, 30 LA NUMĂR!
Nici o echipă din serie nu a reușit în deplasare, măcar un punct, gazdele câștigând, pe linie, la un scor general de 23-7!
Nepotul lui Ilie Balaci, Atanas Trică, a reușit un hat-trick în meciul Craiovei cu Jiul, trecând în fruntea golgeterilor.
Cinci jucători (Buia-C.S.C Ghiroda, Istrate-Jiul Petroșani, Cioablă-A.C.S.O Filiași, Baidoo-C.S.M Deva, Trip-Viitorul Șimian) au reușit câte o dublă.
C.S.M Deva rămâne singura echipă neînvinsă, având același număr de goluri marcate ca și liderul A.C.S.O Filiași, 20.

Etapa a 9-a, 21 octombrie 2023 (ultima din tur)
A.C.S.O Filiași – F.C.U II Craiova 3-0
C.S.M Deva – Gilortul Tg. Cărbunești 3-1
C.S.C Ghiroda – Voința Lupac 5-1
C.S.U II Craiova – Jiul Petroșani 4-3
Viitorul Șimian – C.S.O Turceni 8-2