Minutul 70, Mărmăneanu cade în careul Șelimbărului, într-un contact cu Natea, arbitrul consideră simulare, îi arată cartonașul galben, al doilea și evident, eliminat! Consternare în tabăra Jiului, care luptase până la epuizare cu neînvinsa campionatului, echipa cedează psihic și primește golul cu care părăsește, nemeritat, învinsă terenul.
A fost o rușine de arbitraj în ultimele 20 de minute ale meciului (când mai erau 3 minute a dat în compensare un cartonaș roșu lui Andrei Roșu de la oaspeți), care până atunci a decurs normal. În rest, e poezie…
Jiul Petroșani – Viitorul Șelimbăr 0-1 (0-0)
● Jiul Petroșani (antr.Damian Militaru):
Haring-Căt.Ionică, (min.57 Perșe), Bg.Matei, Torkos, Keseg-G.Szekely, R.Sandu, Bădărău, Mazilu-Mărmăneanu (elim.în min.70), Cuibari (min.77 Tuță).
● Viitorul Șelimbăr (antr.Florin Maxim):
Vâtcă-Monea, Natea, Vișa, Neacșa-Pașca (min.46 Curtean), Câmpean, Tineiu (min. 46 Cârstean, min.78 Drugă), P.Peter (min.73 Moga)-Cârloanță (min.46 Giura), A.Roșu (elim. în min.87).
Arbitru: Mihai Lăstun-Rm.Vâlcea.
GOLUL:
0-1: Moga (min.72) din careu.
● C.S.M.Deva a condus de trei ori la Horezu (scor final 3-3), dar a fost egalată de fiecare dată
● A fost înregistrată o singură victorie în deplasare, Viitorul Șelimbăr la Petroșani.