În cele 41 de campionate în sistemul divizionar „A” (Liga I), Jiul Petroșani a jucat împotriva a 68 de adversari. Statistici, marcatori, cronici, fotografii cu fiecare dintre aceștia, într-o ordine începând cu cele mai multe jocuri disputate.
MECIURILE JIULUI CU POLITEHNICA IAȘI (I)

1. 11sept. 1966: C.S.M.S.Iași – Jiul 2-1 (1-0)(Stoicescu 2, Crăciun-11m)
  2. 26 mart. 1967: Jiul – C.S.M.S.Iași 3-0 (0-0)(V.Ionescu 2, Martinovici)
  3. 15 sept. 1968: Politehnica Iași – Jiul 1-0 (0-0) (Contardo)
  4. 6 apr. 1969: Jiul – Politehnica Iași 2-1 (2-0)(Peronescu, Achim/Cuperman)
  5. 5 nov. 1969: Jiul – Politehnica Iași 2-0 (1-0) (Kotormany, Peronescu)
  6. 8 iul. 1970: Politehnica Iași – Jiul 3-1 (2-1)(Lupulescu,Cuperman, Moldoveanu / Peronescu )
  7. 13 dec. 1970: Jiul – Politehnica Iași 2-0 (1-0)(Naidin, Kotormany)
  8. 27 iun. 1971: Politehnica Iași – Jiul 6-1 (0-0)(Moldoveanu-3, Cuperman, Simionaș, Lupulescu/I.Constantin)
  9. Sept. 1971: Politehnica Iași – Jiul 3-0 (1-0)(Cuperman 2, Marica)
  10. Apr. 1972: Jiul – Politehnica Iași 2-0 (1-0)(Dumitru Stoian, Urmeș)
  11. 17 nov. 1974: Politehnica Iași – Jiul 1-0 (1-0)(Costea)
  12. 25 mai 1975: Jiul – Politehnica Iași 0-1 (0-1)(Romilă II)
  13. 5 oct. 1975: Jiul – Politehnica Iași 1-1 (1-0)(Mulțescu/Costea)
  14. 28 apr. 1976: Politehnica Iași – Jiul 4-0 (3-0)(Dănilă 2, Romilă II, Simionaș)
  15. 31 oct. 1976: Politehnica Iași – Jiul 1-2 (0-0)(Romilă II-11M/Mulțescu, Dumitrache)
  16. 29 mai 1977: Jiul – Politehnica Iași 2-0 (1-0)(Mulțescu 2)
  17. 12 oct. 1977: Jiul – Politehnica Iași 2-1 (0-1)(Bădin 2/ Romilă II-11m)
  18. 23 apr. 1978: Politehnica Iași – Jiul 1-0 (0-0)(Banu)
    BLAT PENTRU MOLDOVEANU
    În campionatul 1970-1971, erau la mare luptă pentru titlul de golgeter trei jucători, Florea Dumitrache (Dinamo București), Gigi Tătaru (Steaua) și Costică Moldoveanu (Poli. Iași). Fiind foarte apropiați ca număr de goluri, în ultimele etape a început o cursă furibundă între cei trei. Costică Moldoveanu de la Iași avea și el oportunitatea de a-i ajunge pe cei care fuseseră la Mondialul din Mexic, un moment favorabil fiind meciul cu Jiul Petroșani.
    Totul se juca pe ultima carte, ultima etapă (27 iunie 1971), meciul Polit.Iași-Jiul. După un 0-0 la pauză, Jiul, cu o apărare fără titularii V.Stan (portar), sau Georgevici și Stocker, dar cu naivii Marican (portar), Vilecan, Gudacu sau Karamalis, ies „motivați” de la cabine și încasează 6 goluri, dintre care trei marcate de Moldoveanu 9Dumitrache înscrie și el trei, într-o altă parodie, Dinamo-Steagul Roșu Brașov 4-4) și așa s-a scris istoria unicului golgeter din fotbalul ieșean.
    SUB DOGOAREA FLĂCĂRILOR
    Pe 25 mai 1975, meci greu pentru ambele echipe aflate în lupta pentru retrogradare. Jiul –Politehnica Iași este întrerupt în minutul 14 când de sub tribuna principală din lemn, izbucnește un incendiu. Totul este mistuit în 15 minute…  Jocul se reia a doua zi, ieșenii câștigând cu 1-0, gol Romilă II în min. 17. Au venit însă trei meciuri consecutive bune – 2-0 cu F.C.Galați, 1-1 la  „Poli”Timișoara, 2-1 cu A.S.A.Tg.Mureș – și Jiul s-a salvat.