G reu meciul cu ocupanta locului 3, care își dorea să nu piardă la Petroșani, pentru a fi sigură de un loc în play-off.

Meciul a fost unul disputant, cu un plus pentru Jiul, care a jucat în ultimele 23 de minute în zece jucători, după
eliminarea lui Remus Sandu, pentru al doilea cartonaș
galben. Jiuliștii au avut 3-4 mari ocazii de gol, cea mai clară în minutul 23, când Mărmăneanu singur cu portarul, l-a luat la țintă pe goal-keeper-ul gorjean.
În acest context, Jiul a obținut un punct important, cu speranța unei clasări bune la momentul începerii play-out-ului

Jiul Petroșani – Pandurii Tg.Jiu 0-0
Jiul Petroșani (antr. Avram Moldovan): Spânu- Oct.Ionică, Keszeg, Torkos, Oprișă-Caralicea (min.46 Chirițoiu), R.Sandu (eliminat în min.67), A.Ioniță, Bădărău-Mărmăneanu (min.83 Dylan),(min.89 Rovența), Mazilu.
Pandurii Tg.Jiu (antr.Mario Găman): Oprița-Afrim, Izquiero, Rob.Petre, M.Savu-A.Stancu, Habet (min.70 M.Stancu), Lupuleț, Pleașcă (min.55 Trușescu), Rasoveanu (min.52 Nichifor Georgescu), Mensah (min.82 I.Moldovan)
Arbitru: Claudiu Filip – Craiova